Kevés embernek adatik meg a fix otthon, azon belül pedig az állandó konyha stabilitása – az életben viszonylag későn jön el ez a pont, ha eljön egyáltalán. A lakhatási nirvánát pedig több évnyi – ha nem évtizednyi – lakáskeresés, költözés, dobozolás, de leginkább hozzászokás előzi meg. Kiismerés és belekényelmesedés, ami pont akkorra lesz teljes, amikor megint elérkezik az elszakadás, és indulhat újból a soha véget nem érő berendezkedés újabb ciklusa.
Nem csoda hát, ha minden új konyha megzavarja a korábban már olajozottan működő főzési, alkotási rendszerünket – az alábbi esetekre érdemes lehet külön figyelmet fordítani.
Nézd meg galériánkban az új konyha okozta nehézségeket!
7 dolog, amire érdemes figyelni, ha új konyhában kezdesz főzni
Máshogy süt a sütő
Nemcsak az jelenthet nagy változást, hogy gázról villanyra váltunk (vagy vissza), hanem maga a tény, hogy minden, de tényleg MINDEN sütő máshogy süt. A gépek belsejében vannak forróbb és kevésbé intenzív pontok, amelyek kiismeréséhez kellhet némi idő. Felgyorsíthatjuk ezt a folyamatot és megmenthetjük magunkat jó pár tepsi égett süteménytől, ennek a trükknek a segítségével.
Máshogy hűt a hűtő
Lehet, hogy újabb, lehet, hogy ősrégibb eszköz vár ránk a következő konyhában, ez pedig okozhat némi kezdeti galibát. Megromlott ételek, a hátsó falhoz odafagyott delikvensek: mindezek nem mindig elkerülhetők, de legalább a kudarcainkból tanulhatunk majd. Magát a fokozatot is érdemes lehet kikísérletezni, mert az függhet a konyhánk hőmérsékletétől (erről bővebben később) vagy a szekrény elhelyezésétől is.
Kártevők bújhatnak meg
Nyilván minden beköltözést érdemes egy nagytakarítással kezdeni, amelynek tegyük részévé a kamra és a konyhaszekrények alapos megtisztítását is. Ugyanis a zegzugokban olyan károkozók bújhatnak meg, mint a lisztkukac, ami rövid időn belül beleeheti magát az összes száraz élelmiszerünkbe. A kamrában figyeljünk még a hangyákra, csótányokra, poloskákra, valamint az egerekre is.
A konyhapult anyaga
Valószínűleg nem tulajdonítunk túl nagy jelentőséget a konyhai felületek anyagának (ezen kívül pedig nem valószínű, hogy egyszerű albérletekben a fán és fémen kívül mással találkozunk majd), azonban igenis játszat szerepet bizonyos konyhai folyamatok sikerében/kudarcában. A fa pultok jellemzően semlegesek hőmérséklet szempontjából, míg a fém- és kőfelületek jóval hidegebbek. Ez kelt vagy pitetészta gyúrásánál, de a legtöbb pék- és cukrászsütemény készítésénél bezavarhat a dolgok normális menetébe, érdemes ezzel számolni egy új konyhában.
A konyha hőmérséklete
Egy sor folyamatra hatással lesz a konyhánk hőmérséklete a kelesztéstől kezdve, a fermentáláson át, egészen addig a nevetségesen egyszerű szempontig, hogy milyen lassan hűl majd ki a leves a fazékban…ezért mindenképpen tartsuk szemmel, ismerjük ki a helyiséget: húz-e a cúg télen, aszal-e a hő nyáron?
A fény mennyisége
Bizonyos szempontból jó a sok fény: sokáig tudunk majd főzni villanygyújtás nélkül is, és (ha épp arra lenne igényünk) letaglózó ételfotókat is kattinthatunk a mesterremekeinkről. Azonban a konyhai eljárások, sőt, egyes alapvető élelmiszerek is jobb szeretik a félhomályt: ha nincs kamránk, próbáljunk meg valahogy ilyen helyről gondoskodni a lakásban.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is segíthetnek a konyhában: