3+1 frissítő ubisali a nyár jegyében a retrótól az ázsiaiig

Itt a fürtös uborka szezonja, a kisebbekből és közepesekből érdemes kovászos uborkát készíteni, a nagyobb, kemény és roppanósakból pedig mehet unásig az ubisali. Mi ezeket kedveljük a legjobban, nézd meg!

Mitől jobb a fürtös uborka, mint a kígyóuborka? A héját nyersen nem mindenki szereti, mert sokkal keményebb, kesernyésebb, de cserébe a húsa is feszesebb, sózás után nem ereszt olyan bő levet, és az íze is markánsabb. Külső és belső tulajdonságait figyelembe véve a kígyóuborka acélosabb, robusztusabb nagytesója. Ízlések és pofonok nem egyformák, ha valaki mégis a lágyabb, csajosabb kiadást kedveli, akkor maradjon a kígyóubinál, ezzel is tökéletesen elkészíthetőek az alábbi uborkasaláták.

Uborkasaláta classic

Ahogy a nagykönyvben meg van írva, sózzuk le a lehetőleg mandolinnal szeletelt uborkát, 10 perc múlva már ki is nyomkodhatjuk.

Egy befőttesüvegben rázzunk össze 3 dl vizet, 3 ek ecetet, egy evőkanál cukorral és egy mokkáskanál sóval. Ezzel öntsük nyakon a víztartalmában visszafogott uborkát.

Így most az ízeket jobban magába szívja. Hűtsük be rendesen tálalás előtt. A héját pucolhatjuk vagy sem, ez egyedi döntés, de a vékonyka sötétzöld szegély nagyon szépen fest egy világos tányéron, a szinte átlátszóvá vált ubit keretbe helyezi, előnyösen láttatja tálaláskor. Ami még színben és ízben megdobja, ha egy kanál tejfölt helyezünk rá, amit őrölt paprikával és borssal szórunk meg. Kész is a legfinomabb retro uborkasaláta.

Nyári uborkasaláta

Fürtös ubinál nem szükséges a sózás, de megejthető, sőt a héjától is megszabadíthatjuk, majd mandolinnal vékonyra szeljük. Egy magas edényben turmixoljunk össze egy csokor kaprot, egy csokor petrezselymet, pár szál újhagymát, 2 dl görögjoghurtot, egy citrom levével, 1 dl olívaolajjal, 1 tk dijoni mustárral, 1 ek mézzel, sóval és borssal. A tálon körben elhelyezett uborkaszeleteket ezzel az öntettel locsoljuk meg. Ennél frissebb nyári kényeztetés nem is lehetne már!

Ubitipp: ha a félbevágott uborka magházát kikanalazod, félholdakba szeletelve több napig is eláll a hűtőben, ha nem locsolod le öntettel.

Nagymamám vegyes ubisalija

Még sehol nem láttam ilyen salátát, csak a nagymamám „tollából”. Ő mindig meghámozta az uborkát, majd a négyoldalú reszelő zöldségszeletelő oldalán vékony szeletekre vágta a hagymával és a paprikával együtt – igen, ez a három fő hozzávalója, a legízletesebb uborkasalátának. Édes-sós-ecetes lé ment rá, de tejföl, fűszerek semmi. Mindig várni kellett rá, hogy pihengessen, és az ízek összeérjenek. Nehéz volt kivárni az ubisziesztát, de tényleg megérte, tegyétek próbára így is az uborkát!

Ázsiai uborkasaláta

Nemcsak limonádéban jó az uborkás újítás, salátában is szeretjük. Persze, ezek már régi receptek, de akármennyire csípjük a klasszikus ízeket, egy jó ázsiai ubisali bármikor befigyelhet! A sötét öntet nem kifejezetten a magyaros vonalat képviseli, de ha megkóstoljátok, belopja magát a szívetekbe. Szezámolajat és -magot, valamit chilit mindenképpen tegyetek bele. Az intenzív ízek kedvelőinek ajánlom!

Fotók és recept: Bagdi Gréta

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több finomság itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk