Minden jó, ami túrós, főleg az édes-sós fúziók, amikor a tészta sós, a töltelék vagy a szósz édes, aztán még tehetünk rá bármi fűszert, tejfölt vagy gyümölcskrémet, melyekkel egészen más felé kalandozhatunk ízügyileg. A derelyét legtöbbször a gombóchoz hasonló krumplis tésztával készítik, most én is ezt választottam, de a teljesség igénye érdekében érdemes megemlíteni, hogy van ám sima gyúrt tésztás és csak cseppet burgonyás változata is. Ezek is nagyszerűek, de valószínűleg mindenki a saját gyermekkora emlékeit próbálja megidézni, amikor egy menzás vagy nagyis derelyét tervez a hétvégi menübe.
Vasárnapi ebéd
Nem véletlenül írtam, hogy hétvégi menü. A derelye oké, nem egy őrült nehezen elkészíthető valami, de időigényes, az biztos, főleg, ha nagyobb adagban készítjük. A krumplit külön kell főzni, hűteni, hámozni, pürésre nyomni. Ez utóbbi művelet különben a heti edzéstervbe is beilleszthető! Ha van egy erős férfi a háznál, az sosem probléma gombóc, nudli, derelye vagy krumplis lángos sütése idején. Alakzatát lehet változtatni, kerek raviolikiszúróval olyan, mint a fenti képen, és itt lejjebb látható a hagyományos formájában, rombusz alakban.
Burgonyadilemma
Nem jó előre megfőzni krumplit, ugyanis, ha vízben hagyjuk, akkor utána egy csomó nedvességet magába szív, így csillió lisztet kell belegyúrni a szuper állaghoz, miután már nem lesz olyan igazán burgonyás íze, és elkészítés után könnyen megkeményedik, gyorsan kiszárad.
Szóval a kevés liszt és a kis vaj a tészta nyitja, így, ha megmaradna másnapra pár darab, ezeket könnyen tudjuk melegíteni, miközben a derelye minden szuper tulajdonságát megtartja.
Egy tojás a girlpower és az összetartás miatt még szükséges a tésztába, ettől áll össze és fő nagyszerűen, viszont a tésztaszélek összeragasztásához nem kell további tojáskenés, a jól összedolgozott alapanyag nem nyílik szét a lobogva forrongó vízben sem.
Töltelékadalék
Ragasztásra nincs szükség, de a tölteléket meg kell kötni valahogyan. Ehhez egyrészről egy tojás adja áldását, másrészről keverhetünk a túró mellé búzadarát, avagy zsemlemorzsát. A legpuhább túrógombócot is morzsával lehet elkészíteni, így itt is ezt javasolom a tálba szórni. Mehet még mellé nádcukor, vaníliakivonat és citromhéj, hogy kellőképpen pikáns legyen.
Morzsaválasztás
Csak ne sima bolti legyen, ez a lényeg! Készítsünk házilag, szikkadt zsemléből, kenyérből, ezt pirítsuk meg a túrós derelyéhez, ez tényleg mindig beválik.
Amióta lehet kapni már nálunk is panko morzsát, ezt egy kicsit más módszerrel készítik, mint a mi sima ledaráltunkat, azóta, akár hagyományos, magyaros vagy éppen rántott ételeket készítek, mindig ezt használom.
Az íze is szuper, ha minőségit veszünk, amit érdemes megtenni, mert már volt szerencsém rosszba futni. Miért is gondoltam, hogy a német panko morzsa jó lehet? Mindig az ázsiai boltban szoktam venni, ott két hosszú polcnyi áru sorakozik, csak tudd eldönteni a japán írásjelek alapján, melyiket vedd! Az a jó, ha van átlátszó rész a csomagon, ott láthatod, ha nagyobb darabos, nem porszerű, azok között lesz a számodra megfelelő.
Öntet és szórás
Tejföl, és ne tovább! Nálunk egyértelműen tejföl, jól kihabosítva, és fahéjas porcukor. Itt már szabad a pálya, ti öntözzétek gyümölcsszósszal, szórjatok rá minden finomat, amit kedveltek, vagy szerintetek megy hozzá.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: