A csonttörés igen fájdalmas és kellemetlen sérülés, a gyógyulása pedig akár hosszú hetekig is eltarthat. Az emberi test rengeteg mindent kibír, nagyot kell esnünk ahhoz, hogy eltörjük valamelyik csontunkat. Azonban a sportolók, leginkább a futók körében előfordulhat a csonttörés egy kevésbé ismert, igazán álnok fajtája, ami a túlzásba vitt edzéstől tud kialakulni.
Ne legyünk telhetetlenek!
Amikor valaki hosszú idő után kezd el újra edzeni, az első hetek szenvedése után meglepődve tapasztalhatja: sokkal könnyebben és jobban megy az edzés, mint korábban. Az emberi izomzat rövid idő alatt képes sokat fejlődni és miután megszoktuk a sport okozta mentális és fizikai elégedettséget, könnyen érezhetjük úgy, hogy többet akarunk.
Nagy hibát vét azonban az, aki drasztikusan növeli meg az edzés mennyiségét vagy intenzitását, mivel az izmokkal ellentétben a csontoknak, szalagoknak és porcoknak sok időre van szükség ahhoz, hogy megerősödjenek.
A túledzés okozta csonttörést, az úgynevezett fáradásos törést pontosan ez okozza. A futók körében igen gyakori sérülés tulajdonképpen olyan mikrorepedés a csontban, amelyet a hirtelen terhelés okoz. A fáradásos törés leginkább a lábfejben vagy a sípcsontban fordul elő, mivel az ott található csontok állnak intenzív terhelés alatt futás, súlyemelés vagy más, a lábat aktívan igénybe vevő sport során.
Mit tehetünk ellene?
A fáradásos törést nem könnyű időben észrevenni, mivel eleinte a legtöbben csupán sportolás közben megjelenő fájdalmat tapasztalnak, ami nyugalomban megszűnik. Ha valaki több napja fennálló panaszok ellenére is tovább edz, azzal a csontban lévő repedést tovább fogja mélyíteni, ami végül akár teljes töréshez is vezethet. Ilyenkor a fájdalom erősebbé válik és nyugalmi állapotban is fennmarad, a sérült terület be is dagadhat, elszíneződhet. A nagyobb repedések röntgenfelvételen is kimutathatóak, fontos már a tüneteik megjelenésekor orvoshoz fordulni és megelőzni a nagyobb bajt.
Az ilyen mikrotöréseket nem kell gipszelni, azonban kímélni kell a sérült testrészt a további igénybevételtől. A gyógyulás a repedés méretétől függően 4-6 hétig, de rosszabb esetben akár hónapokig is eltarthat.
Éppen ezért, hogyha fájdalmat tapasztalunk sportolás közben, ne erőltessük tovább a testünket, hagyjunk időt a regenerációra és ne felejtsük el, hogy a csontoknak idő kell ahhoz, hogy megerősödjenek, még akkor is, ha úgy érezzük, az izmaink és az állóképességünk többet is kibírnának.
Olvasd el az alábbi cikkeket is, ha rendszeresen sportolsz: