Nemcsak a túlsúlyosoknak, az átlagos testsúlyú kismamáknak is oda kell figyelniük a terhesség alatti súlygyarapodásra. Mekkora súlynövekedés tekinthető normálisnak? Milyen veszélyei vannak a várandósság alatti túlsúlynak? Dr. Gullai Nóra, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a témában.
Ki számít túlsúlyosnak és elhízottnak?
A testtömeg osztályozásához az ún. testtömegindexet (BMI) vesszük alapul, ami a testtömeg osztva a magasság méterben számított négyzetével. Ennek a normál tartománya 18,5 és 24,9 között van. 25 felett túlsúlyról, 30 felett elhízásról, 35 felett középsúlyos, 40-nél magasabb érték esetén pedig súlyos elhízásról beszélünk.
Hány kg plusz az ideális?
Általános tévhit a várandósság során, hogy ilyenkor kettő helyett kell enni, elsősorban nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Hogy mi az ideális testtömeg-gyarapodás ebben az időszakban, azt az anya terhesség előtti testsúlya határozza meg.
Általánosságban elmondható - nem ikerterhességek esetén -, hogy 9-12 kg az ideális súlygyarapodás normál testtömegindexű nők esetén, de sovány kismamáknál ennél több is belefér, súlyosan elhízott várandósoknál pedig minél kevesebb súlygyarapodás ajánlott.
Miből áll ez a testtömeg-gyarapodás?
Megnő:
- a keringő vér mennyisége,
- a méh tömege,
- a mellek tömege,
- hozzáadódik a magzat tömege is - ami a várandósság végén 3-4 kg is lehet, illetve
- a magzatvíz,
- a méhlepény tömege,
- valamint a várandósság során gyakran fokozott a szervezet vízvisszatartása.
Mikor történik a súlynövekedés?
Az első 12 hétben minimális, 0,5 - 2 kg közötti testtömeg-növekedés jellemző. Ha már az első trimeszterben 4-5 kilogrammos súlynövekedés következik be, annak valószínűleg nem a várandósság, hanem a túlzott kalóriabevitel, diétahiba állhat a hátterében. Ezt követően körülbelül heti fél kilogramm súlygyarapodás várható. Túlsúlyos, elhízott várandósok esetében heti negyed kilogramm vagy annál is kisebb súlygyarapodás lenne célszerű. A harmadik trimeszterben is lehet nagyobb növekedés, hiszen ekkor nő meg a magzat súlya is, illetve a keringő vér mennyisége, a méh, a mellek is.
Miért veszélyes a terhesség alatti túlsúly a kismamára nézve?
A túlsúly több szempontból is kockázatot jelent a várandósság tekintetben:
- Elhízás esetén már eleve a teherbeesés is nehezebb ehet.
- A túlsúly növeli számos, várandósság alatt jelentkező szövődmény kockázatát a korai spontán vetéléstől kezdve a terhességi cukorbetegségen át a magas vérnyomásos szövődményekig.
- Túlsúlyos és elhízott nők magzatainál gyakoribbak a fejlődési rendellenességek és sajnos megszületés után, újszülött, sőt gyermekkorban is számos betegség (gyermekkori elhízás, viselkedés- és gondolkodási zavarok, asztma stb.) szempontjából fokozott kockázattal kell számolni.
- A vastag hasfalon keresztül nehezebb az ultrahangvizsgálat is, a magzati anatómia lényegesen nehezebben ítélhető meg.
- Túlsúlyos páciensek esetén a szülőszobán is gyakoribbak a komplikációk. Többször szükséges császármetszést végezni és a technikailag nehezebben kivitelezhető műtét során gyakrabban léphetnek fel szövődmények, például sebszétválás, sebfertőzés vagy vérzés.
- A szülést követően elhízott kismamáknál fokozott a kockázata a trombózisnak és a különböző fertőzéseknek, a szülés módjától függetlenül.
Aki gyermeket tervez és túlsúlyos vagy elhízott, annak az egészséges várandósság érdekében a teherbeesés előtt ajánlott leadni a plusz kilókat (persze nem napok, hetek alatt valami őrült divatdiétával). Ha túlsúlyosan esünk teherbe, folyamatos orvosi felügyeletre van szükség, emellett dietetikus által összeállított étrendet kell követni és az alkatának és személyiségének megfelelő mozgásformát gyakorolni a komplikációk elkerülésének érdekében. Normál testsúlyú nők várandóssága esetén is mindenképp érdemes tudatosan figyelni a súlygyarapodásra és azt az optimális mértéken belül tartani.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Ezeket felejtsd el, ha babát vársz!
Babát vársz, és úgy érzed, már semmit sem ehetsz? Segítünk eligazodni a tiltólisták rengetegében!
Szálka Brigitta dietetikusA rettegett terhességi cukorbetegség
Magyarországon minden 15-20. kismamát érinti a várandósság alatt kialakuló cukorbetegség. Lássuk, milyen étrendi kihívásokkal kell szembenézniük!
Szálka Brigitta dietetikusPlusz kilók a babavárás alatt
„Jaj, de nagy a hasad!” „Milyen picike a pocakod!” Nem egyszer egymás után kapjuk meg mindkettőt, majd aggódunk, hogy túl keveset vagy túl sokat híztunk.
Szálka Brigitta dietetikusCsökkentenéd a szénhidrátfogyasztásod? 7 tipp, hogy tényleg jól csináld!
Úgy döntöttél, hogy a szénhidrátok csökkentésével vágsz bele a tavaszi megújulásba? Ezzel a 7 tippel segítünk neked.
Gyányi Ditta dietetikuscímlapfotó: 123rf