2019-ben a Washingtoni Orvosi Egyetem laboratóriumában kutatók felfedezték, hogy elhízott egerekben egyes sejtek aktívvá válnak, és megakadályozzák a telítettségérzetért felelős jelzések célba érkezését, tehát könnyebben túleszik magukat. Most egy fokkal tovább léptek, és az egerek glutamáterg neuronjait vizsgálták meg – írják a Neuron című szaklapban megjelent tanulmányukban.
A glutamáterg neuronok a hipotalamusz oldalsó területében találhatók, pontosan ott, ahol a motivált viselkedés szabályozódik – ideértve a táplálkozást is. A kutatók felfedezték, hogy ezek az idegsejtek az agy két területével kommunikálnak elsősorban: az egyik az oldalsó habenula, aminek a depresszió kialakulásában van szerepe, a másik pedig a ventrális tegmentális terület, amely a motivációban, a jutalomban és a függőségben játszott szerepéről híres.
A szakértők azt is megfigyelték, hogyan viselkedik a leptin és ghrelin nevű hormon a szervezetben, ami az idegsejteket illeti – ezek az étvágyszabályozásban játszanak szerepet, és korábbi kutatások alapján befolyásolják az agy jutalmazási útvonalát.
A kutatók azt találták, hogy a leptin tompítja a depresszióval összeköthető agyterületre kivetülő neuronok aktivitását, és növeli a motivációban, függőségben és jutalomban szerepet játszó területre kivetülő neuronok aktivitását. A ghrelin pontosan az ellenkezőjét teszi.
A kutatás nagyon érdekes konklúzióra jutott: a szakértők kimutatták, hogy a táplálkozást szabályozó agyi útvonalak legalább részben átfedésben vannak a kábítószer-függőségnél aktivizálódó agyi útvonalakkal. Ez is azt mutatja, hogy a túlevés és az elhízás problémája sokkal összetettebb, mint ahogyan azt gondolnánk.
Az eredmények azért is nagyon fontosak, mert az elhízás mára világméretű problémává nőtte ki magát, Magyarország pedig az Európai Unió élvonalába tartozik ezen a téren.
Még több a túlevés:
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!