Mind más módon szeretjük a tojásreggelinket, azonban míg a rántotta vagy az omlett esetében tényleg több különböző elkészítési mód, állag és végeredmény létezik, addig a tükörtojás esetében ezek a permutációk viszonylag limitáltak. Ha az átlagosan tökéletesnek mondható tükörtojás a célunk, akkor teljesen átsült, alul enyhén aranybarna és ropogós fehérjét valamint lágy, bársonyosan csordogáló sárgáját kell alkotnunk – ami elsőre egyszerűen hangzik, mégsem teljesen az.
Vegyük hát sorra, milyen bakik vezetnek az odaégett, túlsült, esetleg folyósan nyers maradt tükörtojáshoz.
Nézd meg galériánkban a tükörtojás készítésének buktatóit!
Ezt rontod el, ha túlsül/nyers marad a tükörtojásod
Túl hideg olaj
Ha nem várjuk meg, hogy a serpenyőben kellően felhevüljön az olaj, a beledobott (potenciálisan hűtőhideg) tojás egy jó darabig csak ott ül majd a zsiradékban, és arra vár, hogy végre megkezdhesse a sülést, szilárdulást, pirulást. Ez alatt némi olajat szív magába, amitől az íze is kellemetlenebb lesz, valamint nem tud majd olyan szimpatikusan ropogósra sülni, ami bizony nagy hátrány.
Túl forró olaj
Nyilván a ló túlsó oldalán sem túl kellemes az élet: ha lávaforróságú olajban landol a tojás, egyrészt potenciálisan megéget majd minket fröcsögésével, másrészt túl hamar kezd sokkszerű sülésbe, ami végső soron alul égéshez, felül pedig nyálkás, nyers állaghoz vezet. Lőjük be magunknak a tökéletes hőfokot: melegítsük nagyjából 10-15 másodpercig az olajat nagy-közepes lángon, és akkor üssük bele a tojásokat.
Túl kevés zsiradék
Nincs is szomorúbb annál, amikor a tökéletesre sült tükrök makacsul odaragadnak a serpenyő aljához. Bizony, ez is előfordulhat, ráadásul akár még tapadásmentes edényben is: ha spórolós tempóban használjuk a zsiradékot, könnyen ebben a helyzetben találhatjuk magunkat. Egy tojáshoz nagyjából egy evőkanál olaj szükséges, bár ha többet sütünk egyszerre, a mennyiség minimálisan csökkenthető.
Túl sok tojás
Apropó, sok tojás egyszerre: nem előnyös, ha a serpenyő teljes felületét befedjük, ugyanis ilyenkor a tükröknek nem lesz elég helyük a kibontakozásra. Magyarul inkább egy nagy lepénnyé sülnek majd össze, elmarad az egyes tojások szélén kialakuló, buborékos, ropogós rész. Egy közepes méretű serpenyőben egyszerre csak 2, maximum 3 tojást süssünk, inkább dolgozzunk több edénnyel vagy több nekifutással.
Fedőhasználat
Megoszlik a vélemény azzal kapcsolatban, hogy le kell-e fedni a tükörtojást sütés közben. A zárt tér és a bennragadó gőz ugyan segítenek a gyorsabb megszilárdulásban, azonban ha nem figyelünk, teljesen keményre is süthetjük a tojásunkat ily’ módon – ebben az esetben pedig búcsút inthetünk a hömpölygő sárgájaáradatnak. Ráadásul a gőzben a fehérje sem lesz olyan ropogós, mint fedő nélkül. Ha elég magas lángot tartunk a serpenyő alatt, és a fent felsorolt többi aspektusra is odafigyelünk, nem lesz szükségünk fedőre. Amennyiben mégis szeretnénk felgyorsítani az átsülés folyamatát, fedjük le az edényt rögtön azután, hogy belekerültek a tükrök, de vegyük le nagyjából 30-40 másodperc után.
Néhány etxrás tükörtojás-recept, amit érdemes kipróbálni:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tippet leshetsz el innen: