Nem hiszem, hogy sokan hallottatok volna a ventrális pallidumról, pedig bármennyire is furcsa, mindannyian rendelkezünk vele. Ez az agyterület része a jutalmazásért és az örömérzetért is felelős rendszernek. David Ottenheimer, az amerikai Johns Hopkins Egyetem egyik kutatója arról írt, kísérleteik kimutatták, hogy ez a terület hihetetlenül aktív akkor, amikor eszünk, illetve étkezéssel kapcsolatos döntéseket hozunk.
"Patkányokon végzett kísérleteink eredményei arra utalnak, hogy a ventrális pallidum további kutatása segíthet megérteni, hogyan hozunk döntéseket az evéssel kapcsolatban" - mondta David Ottenheimer a Metronak.
A csapat azt vizsgálta, hogy dönt az agy számunkra szinte észrevétlenül arról, hogyan és mennyit együnk, ha többféle, hasonló étel közül lehet választani - vagyis miért vesszük ki a hűtőből éppen a szalámit a vacsorához és nem a sonkát.
A kutatók a patkányoknak néhány napig kétféle cukros italt adtak felváltva. Az egyik az állatok kedvencét, szacharózt tartalmazott, míg a másik a kevésbé népszerű maltodextrinnel volt tele. A kutatók képesek voltak arra, hogy pontosan feltérképezzék azt, mi megy végbe az állatok ventrális pallidumában, ha örülnek, mert szacharózos italt kapnak, és ha csalódnak, mert aznap csak maltodextrin jutott nekik. A kísérlet következő fázisában a patkányok a kevésbé kedvelt maltodextrinnel ízesített vizet és sima vizet kaptak. Ebben a helyzetben az állatok ventrális palliduma ugyanannyira örült a maltodextrinnek, mint az első kísérleti helyzetben a szacharóznak.
Ezek alapján úgy tűnik, az agy kontextusfüggően dönt arról, minek örüljön. Minden helyzetben mindig az éppen legjobbnak tűnő választástól boldog.
Ezek a felfedezések nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a megfelelő agyi területek befolyásolásával a jövőben akár befolyásolni tudjuk az étvágyunkat, de az is lehet, hogy pszichoterápiás eljárások során is lehet alkalmazni a kutatási eredményeket.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
A világ legdrágább ételei, amik többe kerülnek, mint a havi fizetésed