Az elmúlt közel 20 év kutatási eredményeit elemző jelentést adtak közre az Amerikai Tudományos, Műszaki és Orvosi Akadémiák (National Academies of Sciences, Engineering and Medicine) a kannabisz-származékok (mint pl. a marihuána, a kannabinoidok) tudományosan bizonyított egészségügyi hatásairól - felmérve mind az egészségre kedvező, mind a kedvezőtlen hatásokat.
Míg hazánkban jellemzően káros hatású drogként tekintünk a marihuánára és a kannabisz-származékokra, ezek fájdalomcsillapítóként való alkalmazására egyes kultúrákban már évszázadokkal ezelőtt sor került. Való igaz, hogy a XXI. században elsősorban drogként kerül fogyasztásra (a mai napig az egyik legnépszerűbb kábítószerfajta), ugyanakkor egészségügyi hatásai vitathatatlanok.
A jelentést készítő kutatócsoport kifejezetten ezt az ellentmondást kívánta feloldani, több mint 1000 korábbi kutatás eredményeit áttekintve, felmérve, hogy tudományosan mely előnyök és hátrányok bizonyítottak.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Ezüstkolloid oldat - tényleg csodaszer?
Fertőtlenít, erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat a szervezetben - állítják az ezüstkolloid szerek forgalmazói. A hatóság azonban óvatosságra int!
NosaltyNesze neked ördögnyelv! - bírságolt a GVH
Bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal több forgalmazóra is az ördögnyelv-kivonatot tartalmazó termékeikre vonatkozó valótlan állításaik miatt.
NosaltyMagnéziumtabletta: csak divat vagy tényleg szedni kell?
A reklámok között gyakran találkozunk a magnéziumkészítmények szedésére buzdító kisfilmekkel. Vajon tényleg szükségünk van rájuk?
Rózsakert Medical CenterAgyhártyagyulladás: megéri a védőoltás!
Ritka, de nagyon veszélyes betegség az agyhártyagyulladás. Érdemes megismerni ezt a betegséget és még inkább érdemes megelőzni!
Rózsakert Medical CenterTudományosan bizonyított, hogy a kannabisz-származékokat tartalmazó gyógyszerek alkalmazás csökkenti a Sclerosis Multiplex betegségben szenvedők fájdalmát, illetve a kemoterápiás kezelés alatt állók hányás, hányinger tüneteit.
A kutatások eredményeinek összegzése során a rendszeres marihuána-fogyasztás számos kedvezőtlen hatása igazolódott - ezek azonban a kábítószerként, nem gyógyszerként való fogyasztás hatásai.
A fentiek persze nem jelentik azt, hogy innentől mindenki fogyasszon nyakra-főre marihuánát az egészsége megőrzése érdekében, azt azonban fontos tudni, hogy egyre több államban (így hazánkban is) orvosi felügyelet mellett, orvosi előírásra van lehetőség kannabisz-származékokat tartalmazó, hivatalosan engedélyezett gyógyszerek fogyasztására az alábbi betegségek esetén: Sclerosis Multiplex, HIV/AIDS betegség esetén fennálló krónikus étvágytalanság, kemoterápiát kísérő hányás és hányinger tüneteinek enyhítésére.
források: The National Academies of Sciences, Engineering and Medicine, Hogyan igényelhetsz gyógyászati kannabiszt? - TASZ kiadvány