A tudomány szerint ennyi alvásra van szükséged

Nagyon sok minden befolyásolhatja, hogy "ideális esetben" mennyit kéne aludnod.

Az elmúlt tíz évben az alváskutatás a tudomány középpontjában volt, leginkább azért, mert megértettük, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű alvás a szervezet egésze számára. A kialvatlanság súlyos hosszú távú betegségekhez vezethet, rövid távon pedig csökkentheti az energiaszintet, a hatékonyságot, rossz kedvet okoz, és az étkezésbe is beleszól, hiszen a szervezet az evésből próbálja meg visszapótolni azt az energiát, amit az alvással nem sikerült.

Arról azonban ritkán esik szó, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint pontosan hány órát kellene aludnia az embernek. Ez valószínűleg azért van így, mert rengeteg faktor szólhat bele abba, hogy mennyi az annyi, és az egészséges mennyiség emberenként változhat.

via GIPHY

Korábban az volt az általános vélekedés, hogy 6-7 óra egy felnőtt szervezetnek elég arra, hogy kipihenje magát. A legújabb kutatások szerint ez már egyáltalán nem állja meg a helyét, az egészséges az lenne, ha mindenki legalább 8-9 órát aludna, még azok a felnőttek is, akiknek a régi szabályok szerint akár kevesebb idő is elegendő volna. A kilenc óra az optimális: ez az az idő ugyanis, amikor az alvási ciklusok úgy és annyiszor váltották egymást, ami a tökéletes kognitív működéshez a legideálisabb lenne.

A hosszú távú alváshiány (vagyis akár az elegendőnek hitt 6 órás alvások) miatt olyan következményekkel kell számolni, mint a memóriaromlás, az energiahiány, a kognitív képességek csökkenése, hosszú távon pedig elhízás, kiégés, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint bizonyos rákfajták megjelenési esélyének növekedése.

via GIPHY

Vannak azonban olyanok, akiknek valamiért mégis csak elegendő a 6 órás alvás: korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy egy genetikai variáns okozza, hogy valaki természetes módon rövid alvással is képes jól funkcionálni. Ez a gén egy adenozinnak nevezett vegyület receptora, ami azért érdekes, mert ezek a receptorok azok, amelyeken a koffein is kifejti a hatását.

Alapvetően azonban nem szabad ilyesmire hagyatkozni, és minél többet érdemes aludni: univerzálisan a 8-9 óra az, amire törekedni kell.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...