Ahogy eljön az ősz, sokan kezdenek vitamint szedni, és sporttal készülni a hidegebb hónapokra. A tüdőnk egészségével azonban ritkán foglalkozunk. A városi szmog, az aktív vagy passzív dohányzás, de akár a rossz testtartás is károsíthatja ezt a nélkülözhetetlen szervet. Ha nem vigyázunk a tüdőnkre, az hosszú távon annak gyengüléséhez és kapacitásának csökkenéséhez vezethet. Szerencsére néhány egyszerű szabályt betartva megőrizhetjük tüdőnk egészségét.
Katt a képre a tippekért!
5 tipp, amit érdemes megfontolni a tüdőd egészsége érdekében
Felejtsd el a dohányzást
Mindenki tudja jól, hogy a dohányzásnak számos káros hatása van. Nemcsak az aktív, de a passzív dohányzás is növeli a tüdőbetegségek kialakulásának kockázatát, és fokozza a daganatos betegségek, illetve a szívroham és a stroke veszélyét. A dohányzás során belélegzett káros anyagok és kemikáliák irritálják a tüdő szöveteit, gyulladást okoznak a szervben, és károsítják a sejteket.
A dohányzásról való leszokás életkortól és a dohányzás intenzitásától függetlenül rengeteget segíthet. A vér szén-monoxid szintje már a leszokást követő 12 órán belül visszaáll a normális szintre. Néhány hónapon belül a tüdőfunkció javulni kezd. Egy éven belül a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata pedig a felére csökken.
Mozogj, hogy jobban menjen a lélegzetvétel
A dohányzás kerülése mellett a rendszeres testmozgás az egyik legfontosabb dolog, amit a tüdőnk egészsége érdekében tehetünk. Ahogy a mozgás az egész testünket formában tartja, úgy a tüdőnk is erősödik és fejlődik sportolás során.
Mozgás közben a testnek több oxigénre van szüksége az izmok működtetésére, a szívünk gyorsabban ver, és a tüdőnek is keményebben kell dolgoznia. A normál, percenkénti kb. 15 lélegzetvétel edzés közben percenként nagyjából 40-60 lélegzetvételre nő. A sporttal így folyamatosan növeljük a tüdőnk kapacitását, egy erős tüdő pedig ellenállóbb a betegségekkel és fertőzésekkel szemben, és segít idős korban is aktívnak maradni.
Kerüld el a szennyező anyagokat
Ahogy a dohányfüst, úgy a levegőben található egyéb szennyező anyagok belélegzése is károsítja a tüdőt. Az életkor előrehaladtával a tüdő veszít az ellenállóképességből, és sérülékenyebbé válik a fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Ha szeretnénk minél tovább megőrizni a tüdőnk egészségét próbáljuk meg elkerülni a levegőben található szennyezőanyagokat.
Kerüljük a passzív dohányzást, és ne tartózkodjunk az utcákon a légszennyezés csúcsidőszakában. Forgalmas utak közelében ne végezzünk testmozgást, az otthonunkat pedig rendszeresen portalanítsuk.
Védd magad a fertőzésekkel szemben
A különböző fertőzések, különösen az életkor előrehaladtával, veszélyesek lehetnek a tüdőre. A fertőzések elkerülésének legalapvetőbb módja a rendszeres kézmosás és kézfertőtlenítés, illetve az arc érintésének elkerülése. Aki időskorú, vagy valamilyen alapbetegsége van, esetleg asztmával küzd, annak minden évben érdemes beadatnia az influenza elleni védőoltást.
Lélegezz mélyeket
A hétköznapokban gyakran nem lélegzünk mélyeket, apró lélegzetvételekkel azonban csak a tüdőnk egy részét használjuk. A mély be- és kilégzés segít megtisztítani a tüdőt és teljes oxigéncserét hoz létre.
A mindennapos légzőgyakorlatok nemcsak a tüdő kapacitásának növelésében segítenek, de stressz és szorongáscsökkentő hatásuk is van. Gyakoroljuk minden nap, 5-10 percen keresztül, ülő helyzetben, egyenes háttal a lassú ki- és belégzést, a szervezetünk meghálálja majd.
Még több életmód itt: