Az ősszel együtt megérkezik a fejvakargatás, hogy mit kezdjünk kertünkben a lehullott száraz levelekkel és ágakkal. Égetni egyértelműen nem ajánlott a saját egészségünk érdekében, elszállíttatani is csak kisebb darabokban lehet az ágakat. Itt jöhet be a képbe egy jó minőségű aprító- vagy szecskázógép! A mulcsoláshoz szükséges alapanyagot is könnyedén előállíthatjuk vele, körforgásban tartva így a kerti zöldhulladékot. A Tudatos Vásárlók Egyesülete most a kiskertekben leginkább használatos elektromos aprító- és szecskázógépeket tesztelte, hogy könnyebb legyen a választás.
A termékteszt során 6 márka (AL-KO, Bosch, Einhell, Hurricane, Ryobi, Stihl) 9 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható termékét vizsgálták nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve. A forgókésesek mellett 2 maróhengeres típust is értékeltek 5 fő tesztelési szempontot szerint:
- milyen hatékonyan aprítanak, illetve szecskáznak,
- mennyire egyszerű velük manőverezni a kertben,
- mennyire praktikus és egyszerű a használatuk,
- mennyire hangosak,
- illetve mennyire biztonságosak.
A teszteredmények néhány tanulsága:
- Minden termék átment a mechanikai és az elektromos biztonsági vizsgán az alkalmazott szabványok alapján.
- Talán nem meglepetés, de kellemetlen hanghatásokra számítanunk kell. A decibelek ugyan adottak, de két ugyanakkora mért érték is eltérő szubjektív élményt nyújthat a valóságban. Így történt, hogy csupán az AL-KO Easy Crush LH 2810 és a Stihl GHE 140 termékeket nem ítélték kifejezetten zavarónak a szubjektív értékelés során. A Hurricane HMH-S-2400 és az Einhell GC-KS 2540 aprító- és szecskázógépéről pedig úgy vélekedtek, hogy elviselhetetlen a zajuk, a fülnek kellemetlen, s a közelükben nem lehet beszélgetést folytatni.
- Viszonylag jól manőverezhető a tesztelt gépek többsége. A Stihl GHE 140 aprító- és szecskázógépe lógott ki látványosan a sorból. Vele kifejezetten nehezen közlekedni terepen. Ez nem annyira jó hír, hiszen ott volna rá igény.
- Egy-egy termék is eltérő hatékonysággal aprított vagy szecskázott attól függően, hogy milyen típusú kerti hulladékot töltöttek bele. Ezért fontos, hogy választás előtt felmérjük, hogy jellemzően mire fogjuk használni a kiválasztott gépet. "Könnyű" kerti hulladék, nagyobb ágak, tüskés gallyak, tűlevelűek vagy lágyszárúak aprítására. A teszteredményekből kiderül, melyik aprító- és szecskázógépnek melyik az erőssége, vagy éppen a gyengesége.
A tesztelt termékek átlagára 43 000 és 164 000 Ft között mozog. Az összesített eredmények alapján a legdrágább termék végzett az utolsó helyen.
Az elsőn, sajnos nem a legolcsóbb végzett, viszont 110 000 Ft-os kategóriában már több aprítót és szecskázót is találhatunk, amely a legtöbb szempont szerint elfogadható eredményt ért el.
További érdekes eredmények és a tesztelt aprító- és szecskázógépek részletes értékelése elérhető a Tudatos Vásárlók Egyesületének termékteszt oldalán, ahol könnyen össze is lehet hasonlítani a termékeket a különböző vizsgált szempontok és technikai paraméterek alapján.
A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető ITT!
MIÉRT FIZETŐS AZ EREDMÉNY?
Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.