Bár nincs olyan szakács, aki ne dolgozna szívesen friss fűszernövényekkel, nem mindenki hivatott arra, hogy saját fűszereskertje legyen: van, akinek egyszerűen nincs helye friss növényeket ültetni, más hiába próbálja vért izzadva nevelgetni a boltban vásárolt friss fűszernövényeket, valahogy azok sosem élik túl pár hónapnál tovább.
Nem titok, a szárított fűszerek merőben más ízvilággal rendelkeznek, mint friss testvéreik. Félreértés ne essék, a szárított fűszerek semmivel sem rosszabbak, mint a frissek (hiszen egy tőről fakadnak), de tény, hogy az a friss, zsenge íz, amit például egy csokor friss petrezselyem esetében érzünk, nem köszön vissza a szárított változaton. Hogy a száraz fűszerek is értékesek, aromásak és hosszú ideig használhatóak legyenek, érdemes megfogadni pár tippet.
Mit csinálj, és mit NE csinálj, ha szárított fűszereket használsz?
1. A vásárlás
Ha szárított fűszerekről van szó, érdemes kis mennyiségben megvásárolni a termékeket akár kiskereskedőktől is! Hogy miért? A fűszerek az idő múlásával veszítenek ízük intenzitásából, és mivel a nagyobb mennyiség lassabban fogy, félő, hogy a nyakadon marad egy csomó fűszer.
2. Egy év
Nézz körül a spájzban, fűszeres szekrényedben/dobozodban! Az egy évnél régebbi, bontott csomagolású fűszerektől szabadulj meg, ezek ízben már nem adnak hozzá sokat a készülő ételekhez.
3. Tárolás
A fűszereket tartsd elzárva fénytől, hőtől és nedvességtől. Ne tárold őket a mosogató, a sütő vagy a főzőlap és a szagelszívó közelében sem, legyenek inkább egy fiókban vagy szekrényben elzárva. Ezeket kinyitni mindig jó élmény lesz, főleg az orrod fog neki örülni!
4. Dörzsöld!
Ne csak szórd, dörzsöld is össze a fűszert a két tenyered között! A fűszerekből így könnyebben felszabadulnak a bennük lévő esszenciális olajok, amelyek az igazi ízélményt adják! Ha erősebb fűszerekkel - például rozmaringgal dolgozol, érdemes a mozsarat is elővenni, és egy kicsit megtörni a fűszert.
5. Ne használd...
Ne használd őket kész ételek megfűszerezésére! Felesleges, a szárított fűszerek ugyanis hő és nedvesség együttes hatására működnek, egy kész ételnél már nem érdemes őket a fogás tetejére szórni. Ha utólag akarsz díszíteni vagy ízesíteni, használj friss fűszernövényeket!
6. Mikor?
A száraz fűszereknek több idő kell ahhoz, hogy beépüljenek a készülő ételbe, így akár már a főzés vagy sütés legelején is érdemes fűszerezni, ezt a lépést pedig az étel készítése közben még bármikor meg lehet ismételni, ha az előkóstolás során még nem vagy elégedett az eredménnyel.
7. Élesszük fel az ízeket!
Ha kicsit intenzívebbé szeretnénk tenni a fűszerek ízét, használat előtt forgassuk át őket forró serpenyőben pár másodpercig.
8. Amit nem szabad elfelejteni...
A szárított fűszerek szinte mindig intenzívebb ízzel bírnak, mint a friss fűszernövények, éppen ezért jobb kisebb porciókban adagolni az ízesítőket. Az olyan fűszerek, mint a bazsalikom vagy a petrezselyem, szárítva kevésbé erősek, az oregánó, a rozmaring vagy a tárkony viszont szárított változatban sokkal markánsabb ízűek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a praktikák is érdekelhetnek:
- Viszlát, csoffadt brokkoli: ezzel a trükkel bármikor újraélesztheted fonnyadt zöldségeidet
- Ez az 5 alapanyag új dimenzióba fogja emelni a főztöd
- Kicsit aggresszív, de okos trükkel süti Gordon Ramsay a palacsintát