Tudni szeretnéd, miért sárgulnak be a szobanövényeid levelei? Eleged van abból, hogy mindig le kell vágnod a kedvenc növényed elsárgult leveleit? Lehetséges, hogy a túl sok napfény vagy a nem megfelelő öntözés okozza a problémát. De a talaj magas pH-értéke, a tápanyaghiány vagy a kártevők és a gombás fertőzések is okolhatók a sárga levelekért. Annak érdekében, hogy kiderüljön mi okozza a bajt, egy igazán hétköznapi élelmiszerre lesz szükséged. Az ecetre!
Az ecet lesz a megoldás
Egyes növények, például a pozsgások egyáltalán nem szeretik a meszet, mert az lúgos kémhatásúvá teszi a talajukat. Így, ha az említett növényeket lúgos talajba ülteted, akkor könnyedén besárgulhatnak a leveleik. A savas földet kedvelő növények közé tartozik ugyanakkor az afrikai ibolya, a gardénia, a filodendron és a könnyezőpálma. Nem tudod, hogy a besárgult levelű növényed földje magas mésztartalmú-e (tehát lúgos kémhatású)? Akkor teszteld ecettel!
Ehhez vegyél ki egy evőkanál földet a szóban forgó növény cserepéből, majd önts rá egy kevés ecetet. Ha a keverék pezsegni kezd, akkor meszet vagy tudományosan kalcium-karbonátot tartalmaz a föld, tehát lúgos, így savanyítani kell...egy kevés ecettel!
Ez a teszt tehát megmondja, hogy növelned vagy csökkentened kell-e a föld savasságát. Tehát az ecet, pontosabban az ecetben lévő ecetsav segít.
De egy kis kanál almaecet nemcsak növeli a talaj savasságát, hanem bónuszként segít a kártevők elleni védekezésben is. Ettől független egyes kertészeti szakértők kétségbe vonják, hogy az ecet képes-e csökkenteni a talaj pH-értékét. Szerintük ugyanis az ecet hatása múlékony, mivel a későbbi öntözések vagy esőzések során eltűnik a földből, vagy a mikroorganizmusok gyorsan elfogyasztják. Ha pedig túl sok ecetet használsz, akkor ezzel akár károsíthatod a növény gyökereit. Elvégre gyomirtóként is szokták használni...
Szükség esetén használhatsz akár műtrágyát is a talaj savanyítására. A lényeg, hogy bánj óvatosan az ecettel, és akkor nem lesz baj.
Még több növényes érdekesség itt: