Trappista: gyerekkorunk első sajtélménye

A szendvicsek feltétje, a tejfölös tészta koronája, és a sajtos pogácsa éke: ha sajt, akkor trappista, a rendszerváltás előtti időkben a kettő között egyenlőségjel volt.

Trappista sajt nélkül nincs szendvics, és ár-érték arányban messze az egyik legjobb sajt, amit sokféle ételhez felhasználhatunk. Mi, magyarok annyira szeretjük, hogy szinte nincs olyan sajtos étel, amihez ne tudnánk egy kis trappistát elképzelni.

Miért pont a trappista a legkedveltebb sajt itthon?

Szinte biztos, hogy az első sajt, amivel gyerekkorunkban találkoztunk, az a trappista volt. Kirándulásokhoz ezt tettük a zsemlébe, szilveszterkor trappistát reszeltünk a turista szalámis szendvicsre, amin remekül mutatott a piros arany. De a sajtos-tejfölös makarónihoz és a rakott krumplihoz is egyértelmű, hogy trappista illik és még rántva is elkészíthetjük. Mivel könnyen előállítható, jól formázható, az íze pedig nem tolakodó, nagyon hamar megszerettük: a trappista annyira népszerűvé vált itthon, hogy a hazai sajtfogyasztás körülbelül 70 százalékát még ma is a trappista sajt teszi ki.

Ezeket olvastad már?

Trappista egykor és ma

Amíg az eredeti trappista sajtot a szerzetesek szabadlevegőn, natúr kéregben érlelték hónapokon keresztül, addig ma a gyártók akár már néhány hét alatt a boltok polcaira juttathatják a sajtot. A francia eredetű, félkemény sajt halványsárga színű, és ha jól választottunk, a vágás mentén borsó nagyságú egyenletes erjedésre utaló lyukakat kell találnunk. A víztől már szinte kenhető állagúvá puhult változatokat hanyagoljuk, és helyette a keményebb trappistát válasszuk.

Kattints a képre és tudj meg többet a trappistáról itt!

Mondjunk hálát a trappista szerzeteseknek

A trappista sajtot az 1626-ban alapított trappista rendnek köszönhetjük: húsmentes, tejtermékeken alapuló étrendjükhöz a sajt tökéletesen illett. Az egyik legszigorúbb rendnek tartott trappisták a mai napig egyszemélyes, rendkívül puritán, cellákra hasonlító szobákban élik az életüket és napjaikat a szigorú hallgatás, az imádság és az aszkézis jellemzi. A kétkezi, termelői munka is kötelező a számukra, amit főként mezőgazdasági tevékenységekkel és élelmiszerfeldolgozással valósítottak meg már régen is: ide tartozott a sajtkészítés is, amivel az étkezésük egy részét is megoldották.

Az első trappista sajtot a Notre Dame dePort du Salutkolostorban élő trappista szerzetesek készítették el, nevük a monostor völgyéhez vezető szűk bejárati csapóajtóból, a La trappe-ból származik. Mivel a szerzeteseknek az 1798-as francia forradalom idején menekülniük kellett Franciaországból, Nagy-Britannia, München, Augsburg, Konstanz, Katalónia, Kanada és az Orosz Birodalom területén telepedtek le. A trappisták a sajt készítésének tudományát is magukkal vitték, és a hívőkkel is megismertették a sajtot. Napóleon bukása után, 1817-ben tudtak csak visszatérni a la-trappe-ikolostorba, amit visszavásároltak. A trappista sajt Magyarországon a Mária Csillaga kolostorból terjedt el a rend boszniai képviselőitől a 19. században, és még ma is az egyik legkedveltebb sajt itthon.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...