Ez a flódnirecept kellett, hogy 5 év után végre tökéletes legyen a sütim

Az idei az ötödik év, amikor flódnit készítek karácsonyra, és míg az előző ünnepek során is finom lett a sütemény, azért sosem voltam teljesen elégedett a végeredménnyel. Aztán találtam egy kis szamárfüles könyvet egy adományboltban... és (ahogy mondani szokás) minden megváltozott.

Karácsonykor vannak zserbós emberek és vannak mézeskrémes-rajongók – na én mindig is flódnis voltam! Egyszerűen lenyűgöz az édesség gazdagsága, a töltelékek harmóniája, az a bevállalósság, amivel az ünnep összes aromáját szeretné magába foglalni. Egy szelet belőle ráadásul nemcsak ízeket, hanem történelmet is rejt magában, a magyarországi zsidó közösségét, akiktől a flódni eredt.

A tradicionális flódni receptjéért kattints a képre!

Ilyen másutt biztos nincs!

Számomra mindig is lenyűgöző volt, hogy milyen kevés helyen találkozhat az ember flódnival: Budapesten is úgy kell keresni-kutatni a cukrászdákat a Dob utcától Újlipótig, és ha épp szerencsénk van, rálelhetünk egy-egy tornyos szeletre az üveges pultok mögött.

Nekem ez is valamennyit hozzáad a flódni különleges hangulatához: lokális, kozmopolita, közép-kelet-európai sütemény... ebből azért nincsen túl sok. Ráadásul a legtöbbször csak karácsony táján látunk neki az elkészítésének, így valamilyen szempontból még szezonálisnak is mondható.

A tradicionális flódni receptjéért kattints a képre!

Hagyományt tradícióra cserélni

Az elmúlt 4 évben ugyanabból a receptből dolgoztam, azt vettem szentírásnak, ha flódnisütésre került sor. Nem is nagyon akartam eltérni tőle, mert bevált, még ha a tésztával meg is kellett küzdenem néha – bár őszintén mindig csak úgy gondoltam, ez is része az élménynek.

Azonban mielőtt idén is eljött volna a süteménysütés ideje, rábukkantam egy új receptúrára, ami egyszer és mindenkorra kifúrt a korábban használt leírást. Egy hatodik kerületi adományboltban böngésztem a megkopott könyvek sorait, amikor rábukkantam Herbst Péterné Krausz Zorica Magyarországi zsidó ételek c. szakácskönyvére.

A tradicionális flódni receptjéért kattints a képre!

Alapból is igen izgalmasnak tartom a zsidó konyhát, annak magyarországi ága pedig még több érdekességet rejt magában. Nem is sejtve, hogy az új kedvenc flódnireceptem is a füzetkében bújik, hazavittem a szamárfüles gyűjteményt.

A tradicionális flódni receptjéért kattints a képre!

Csak hetekkel később lapoztam el a desszertszekcióig, és, mintha valami égi jel lett volna, rózsaszín kiemelővel átrajzolva ott díszelgett a flódni tradicionális receptje. Az idei karácsony sorsa így hát már októberben eldőlt: idén egy teljesen új recept lép majd színre.

Pontosabban csak a tésztát cseréltem le, a töltelékeket megtartottam, azokat már sikerült úgyis tökéletesíteni a négy év alatt, másrészt pedig a könyv, a maga régies módján, nem adott túl sok támpontot az arányok és az ízesítés terén. A tésztánál annál inkább: ezekkel az új arányokkal (és némi élesztő hozzáadásával) nekivágtam hát a kissé ijesztő projektnek, és már alig vártam, hogy megkóstolhassam a végeredményt.

A tradicionális flódni receptjéért kattints a képre!

Új, omlós, toronymagas

De miben változott meg a sütemény? Az idei flódni tésztája jóval puhább, omlósabb lett, illetve a kinyújtása sem volt egy rémálom, a töltelékeket is jobban helyben tartotta. Segítségével végre elérhettem azt az impozáns, tornyos magasságot, amit a cukrászdáktól mindig is úgy irigyeltem.

Ajánlom hát mindenki szíves figyelmébe ezt a régi-új flódnireceptet, ha bárki belevágna, tegye ezen leírás mentén, és biztosan siker koronázza majd a munkáját!

A tradicionális flódni teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Már kopogtat a karácsony, ezek a receptek jól fognak jönni:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...