A nyugati világban egyre jellemzőbb az, ha valami elromlik, akkor azt egyszerűen kidobjuk, és veszünk egy új, szebb ruhát, lábost vagy éppen étkészletet. Sőt, még akkor is vásárolunk, ha tökéletesen használható eszközökkel vagyunk körülvéve. Ezzel szemben a 15. századi Japánban megszülető kintsugi műfaja művészetté emeli a törött, elhasznált dolgok javítását.
A kintsugi művészei régi, törött kerámiákat ragasztanak össze aranyporral kevert lakkal, ezzel mutatnak rá a tökéletlenségben rejlő szépségre, és így tisztelegnek a tárgy története előtt. A kintsugi szó jelentése nagyjából az, hogy "arannyal javítás".
A kintsugi tradicionális műfaját értelmezte át a Marcantonio olasz designmárka. A cég által aSelettinek készített porcelánkollekció egyes darabjai 24 karátos arannyal összeillesztett törött edényekből épülnek fel. A hagyományos kintsugitól eltérően a Marcantonio edényei nem egy törött tányér vagy csésze összeillesztésével nyerték el végső formájukat, hanem egy-egy szép darab több törött porcelánedényből lett kialakítva.
Az esztétikailag is látványoskintsugiművészete a japánwabi-sabigondolkozásmódhoz áll közel. Ez a nehezen lefordítható és értelmezhető fogalom talán az elmúlás és a tökéletlenség elfogadását helyezi a középpontba. Nem pusztán egyes tárgyak esztétikai jellegzetességeire, hanem egyfajta befogadói attitűdöt is jelöl. Awabiszó vidéki egyszerűséget, csendességet és frissességet jelöl, míg asabikifejezés az elmúlásban rejlő szépséget jelöli, azt, amikor egy tárgy patinájával, viseltességével már magán hordozza múlandóságának bizonyítékát.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Az Instagramon hasítanak a desszertpizzák. Nézegess csodás, lapos édességeket!