Török gasztroörökségeink: bizony, a töltött káposzta és a pacal is török!

Azt hitted, hogy a pacal és a töltött káposzta ősi magyar ételek? Eredetileg mindkettőt, sőt, a paprikát is a törököknek köszönhetjük.

Már nem egy tradicionális magyar ételről derült ki, hogy valójában a sógoroknak, a szerbeknek, a németeknek vagy a törököknek köszönhetjük. A pacal és a töltött káposzta sem kivétel.

Töltött káposzta, ahogy a muszlimok készítették

Az már az Egri Csillagokból is kiderült, hogy a magyar és a török konyha jó barátságba kerültek egymással, és bár a hódoltságot nehezen emésztettük meg, de a török ízeket könnyen a magunkévá tettük. A két konyha ételeinek elkészítési módja és az ízvilága is hasonlít, így ha szereted a magyar ételeket, jó eséllyel a törököt is a szívedbe zárod. A török konyha persze nemcsak a magyar, hanem az egész balkáni és dél-kelet-európai, például bolgár, makedón, szerb, horvát és román konyhán is nyomot hagyott.

Receptajánló:

A mi konyhánk főként zöldségeket és sok színes, szagos fűszert örökölt a törököktől, de a román konyha legtöbb étele is török eredetű, mint például a nemzeti ételeként számon tartott töltött káposzta, amit a török hódítások honosítottak meg Erdélyben. A töltött káposzta receptje sokat változott az évszázadok alatt, hiszen a ma ismert, disznóhússal készített ételt a muszlim vallásu törökök eredetileg kecske-, marha-, juh- vagy lóhússal főzték. A szőlőlevélbe tekert húst aztán a káposztával együtt megfőzték, ami nagyon gyorsan meghódította a magyarok konyháját is.

Pacal, a török örökség

A töltött káposzta mellett török eredetű a pacal is. A szarvasmarha megtisztított bendőjéből készült pacal az egész Balkánon kedvelt étel: mi, magyarok, a szerbek és a horvátok fűszeres szafttal tálaljuk, a románok pedig levesként. Ettől függetlenül a franciák, a spanyolok és a lengyelek sem vetnek meg egy tál pacalt, még, ha az elkészítés módja el is tér a minénktől. A pacalhoz elengedhetetlen fűszert, a paprikát is a törököknek köszönhetjük, amit jó ideje már nemzeti fűszerként tartunk nyilván.

Receptajánló:

A törökök előtti időkben főként sáfránnyal, bazsalikommal és a zsályával fűszereztünk, azonban a paprika mindegyiket letaszította a trónról. Először Szenczi Molnár Albert 1604-ben megjelent szótárában említi a paprikát, amelyet a török kereskedők vittek Erdélybe, majd onnan terjedt tovább a nyugaton fekvő magyar területekre is.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek