Valószínű, hogy te is a torma reszelt gyökerét használod a legtöbbször, hiszen ezt szokás fűszerként, kísérőként párosítani például sonkák vagy hidegtálak mellé. A növény eredetileg Kelet-, Közép-Európából származik, ám ma már egész Európában elterjedt. Érdemes a tormát otthon is termeszteni, mert nem igényel sok gondozást, viszont meghálálja a gondoskodást és gyorsan szaporodik. Sőt, frissen fogyasztva többek között az ízületi panaszokra és a megfázás kezelésére is bevethető.
Így használd a tormát ízületi panaszokra és megfázás kezelésére
1. Megfázás ellen is hatásos
A torma erős, maró ízét egy szinigrin nevű anyag okozza. Az említett enzim erős gombaölő és antibakteriális hatású, így a torma vírusos időszakokban remek gyógyszerként funkcionál. A torma ezenfelül káliumban és C-vitaminban is bővelkedik, tovább nátriumot, magnéziumot, kalciumot, más fontos ásványi anyagokat is tartalmaz.
2. Hozzájárul a szervezet megfelelő működéséhez
A tormában glukozinolát is megtalálható, amely nagyban segíti a májat méregtelenítő munkájában. Sőt, magas rosttartalma miatt tisztítja a bélcsatornát, bélféregűző hatású is. Emellett javítja az étvágyat is, hiszen serkenti a gyomor és az egész emésztőtraktus nyálkahártyáját.
Ezeket is olvasd el, ha fontos az egészséged: