Ti is gyakran dobtok be a bevásárlókosaratokba egy-egy tonhalkonzervet? Tény, hogy finom, egészséges(nek tartott), és ami elvitathatatlan, hogy übergyors megoldás, ha éhesek vagyunk: fehérjében és Ómega-3 zsírsavban gazdag alapanyagként egy könnyen elérhető, jó halfogyasztási alternatíva tengeri halban szegény országunkban.
Tudtad?
A vízben (és nem olajban) eltett tonhalnak magasabb az Ómega-3 zsírsav-tartalma, amely fontos az agy és a szem egészsége szempontjából - írja a Dívány.
A higany és a nehézfémek
A diétázók, fogyókúrázók és sportolók által is kedvelt tonhalkonzerv azonban hordoz magában egy nagy, és egyre nagyobb veszélyforrást:
rengeteg (és folyamatosan egyre több) higanyt illetve nehézfémet tartalmaz.
Nagyon figyeljünk oda, mennyi konzerves tonhalat eszünk
A túlzásba vitt tonhalkonzerv-fogyasztás tehát káros lehet az egészségünkre: központi idegrendszerünket higany- illetve nehézfémtartalma kikezdheti, melyek sajnos egyre magasabb számban jelennek meg a halakban a vízszennyezés miatt. Alapvetően a tonhalak testében nagyobb százalékban található higany, mint más halfajták, például a lazac vagy a tilápia esetében.
Együnk inkább édesvízi halat!
A javasolt mennyiség:
felnőtteknek heti 227 gramm (közel két darab konzerv), 2-10 év közötti gyermekeknek viszont maximálisan 28 gramm (ami kb. 1/4 konzerv)!
A tonhalban lévő higany egy felnőtt esetében legfeljebb kismértékű idegrendszeri károsodást képes okozni, azonban egy fejlődő szervezet számára komoly neurológiai gondokat idézhet elő.
A két éven aluli gyermekek számára egyáltalán nem javasolt a tonhal fogyasztása!
Még több az egészségről: