Általában folyékony szappant használok kézmosáshoz, abból is a pH semleges, lehetőség szerint illatmentes és antibakteriális változatot, minél kevesebb felesleges összetevőből, míg a zuhanyzások alkalmával a szilárd, természetes alapanyagokból készülőt, sőt, ha lehetőségem van beszerezni, az utazásaim során helyi kézműves terméket veszek. Amiről tudom, semmilyen mesterséges anyag nem kerül bele, ami árthat a bőrömnek. De mégis melyikkel védjük jobban a környezetünket?
A tudatosvasarlo.hu körbejárta a kérdést, ahol többek között erre is fény derült és a szakemberek véleményezték a kérdést. A mindennapokban szinten nincs is olyan, aki ne használna valamilyen tisztálkodási céllal szappant. A házilag előállított változatok között vannak természetes anyagból készülők, de a bolti változatok mind a két esetben számos szintetikus összetevővel vannak ellátva, sokszor pedig a drogériákban fellelhető természetesnek mondott szappan sem teljesen az a valóságban, tehátérdemes a címkék mögé nézni.
A tévhitekkel ellentétben nem csak a folyékony szappanoknak van antibakteriális hatása a testünkre, a legfrissebb kutatások szerint a tömbszappan is képes védelmet nyújtani a kórokozók ellen, és a baktériumok sem tapadnak meg rajta, miközben használaton kívül tároljuk őket. Ezek alapján bármelyiket bátran használhatjuk, de mi a helyzet az ökológiai lábnyomukkal ezeknek a termékeknek?
Ahogy írják:
"egy 2009-ben végzett tanulmány szerint a folyékony szappanok 25%-kal nagyobb szén lábnyomot hagynak, mint hagyományos társaik. A folyékony szappan előállítása több kémiai nyersanyagot és folyamatot igényel és tény, hogy körülbelül hétszer több időt vesz igénybe az előállítása, mint a tömbszappan gyártása. Ez hétszer több energiát és szén-dioxid-kibocsátást jelent."
Sajnos mindkettő tekintetében számos változat tartalmaz pálmaolajat, ami az egyik leginkább környezetkárosító anyag, igyekezzünk a címkéken és a webshopokban is a Fairtrade védjegyet keresni az etikus termékeken. A csomagolás a tömbök esetében jó esetben papírdobozban található, míg sajnos a folyékonyszappan műanyag csomagolásban érhető el, de igyekeznek környezetbarát palackozást is használni, a papír az, amit minden körülmények között újra tudnak hasznosítani.
A TVE tanácsai szerint összességében környezetvédelmi, hulladéktermelési és pénzügyi megfontolásból is a tömbszappan felé húz a mérleg nyelve.
Ezeket olvastad már?
Még tovább drágulhat a sertéshús – ez okozza a brutális...
Az év elejétől szeptemberig 10-16 százalékkal nőtt a sertéshús ára, de úgy tűnik, hogy itt még nem áll meg a drágulás.
NosaltyFuriMuri: Ha imádod a Harry Potterben felbukkanó édességeket, ezt látnod...
Vajsör, csokibéka, Bogoly Berti-féle Mindenízű Drazsé – a varázslóvilág legmeghatározóbb édességei ezek, melyeket most mi is górcső alá vettünk!
Rosanics Petra5 konyhai kérdés, amiben a magyarok SOSE fognak egyetérteni
Itt a Nosaltynál megfigyeltük, hogy van pár konyhai vitapont, amit illetően mindig elindul a háború. Ételek és mit-hogyanok, amiket mindenki jobban tud, mint a másik.
Brecz JuditŐrületesen drága lesz ez az imádott karácsonyi alapanyag
Súlyos betegségek betegítették meg a diótermés jelentős részét, ezért mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha dióval készült ételt varázsolnánk az ünnepi asztalokra.
NosaltyCímlapkép: iStock