Törökországban és Görögországban készítik a legfinomabb töltött szőlőlevelet, amit dolmaként ismerünk a hazai gyorséttermekből. Hasonló módon, rizses töltelékkel, egybesütve készül ez a póréhagymás étel. Darált hússal és vegán módon lencsével vagy babbal, csicseriborsóval is elkészíthető. Megmutatjuk a mi, kicsit magyarosabb igényekre szabott, paradicsomszószos receptünket.
Káposzta helyett póréhagyma
Nem is lehetne eltitkolni, hol készült ez a töltött póréhagyma, ugyanis nagyon hasonlít egy általunk igen kedvelt egytálételre, a töltött káposzta vegán változatára. Mit ígér ez a változat? Könnyebb konyha előkészítést. Tényleg csak egy-két percre van szükség ahhoz, hogy a forró vízben a hagyma „beadja a derekát", szétbontani sem kell. Egyszerűen hajtogatható, pont úgy, mintha egy samosát készítenénk. A póré kilónkénti ára ugyan a duplája jelenleg, mint a káposztáé, viszont nincs szükség akkora mennyiségre belőle, ami megnyomná a kasszánál számlát.
Tudtad?
A póréhagyma könnyű fogás, alacsony kalóriatartalmú, viszont jelentős vitamin- és ásványianyag-forrás. A francia konyha gyöngye, amit levesben, főételként és köretben is felhasználhatunk. Nyersen, főzve és sütve, szárítva is alkalmazható.
Idényfogás
Habár a póréhagyma egész évben elérhető, mégis ősszel esik a legjobban. Ahogyan minden hagymának, a pórénak is van egészségmegőrző hatása. Antioxidánsként segít a szervezet ellenállóképességének boostolásában. Korábbi háromhagyás levesreceptem a legjobb példa erre, ettől tényleg erőre kaphatsz az ilyen trükkös időjárású hónapokban.
Variálható töltelék
Régen, ha töltött zöldségről volt szó, mindenki rögtön egy húsos fogásra asszociált. Ma már sokkal elfogadottabb, hogy növényi hozzávalóból készülnek fogásaink.
Személy szerint a lencsét részesítem előnyben, ha húsmentes töltelékről van szó, de gyakran előfordul, hogy csicseriborsót vagy cannelini babot használok fehérjeforrásként.
A legizgalmasabbnak a sima zöldségmixeket gondolom, és ha csak magamnak főznék, akkor valószínűleg csak répa, cukkini, paradicsom és paprika kerülne a pórélevelek közé, de gondolnom kell a fiatalságra, az ő napi energiaszükségletükre. Ezért került rizs és lencse a töltelékbe.
Paradicsomos szósz
A töltelék csavaráshoz a póré külsőbb, szélesebb leveleit használjuk úgy, hogy egyik oldalon a hagyma közepéig vágunk be hosszában. A legbelső vékonyabb részt aprítjuk, és ezt használjuk fel a szósz ízesítésére, sőt, hagyhatunk belőle a tálaláshoz díszítésnek. A szószba kerül még a paradicsomok kivágott belseje – ezt azért hagyjuk ki a töltelékből, hogy ne áztassa szét azt – valamint további sok paradicsom, akár konzervből, olívaolajjal, fűszerekkel besűrítve.
Tejfölös plusz
Nyilvánvaló, hogy egy kanál tejföl megy a kitálalt töltelékek tetejére, de ennek is adhatunk egy csavart. A jó magas zsírtartalmú tejfölhöz turmixoljuk hozzá a maradék aprított póréhagymát, egy fél csokor petrezselymet, sót, borsot és egy kis olívaolajat, pár csepp citrommal. Ezzel az ízes, illatos öntettel készítsünk egy alapot a tányérba, erre tegyük a póréháromszögeket, melyeket paradicsomszósszal leöntünk. Díszítésnek mehet még tejfölös öntet és póréhagymacsíra is rájuk, de a kreatív rész inkább legyen a munkátok díjazása.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Töltött pórélevelek – a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: