Vannak, akik tényleg megtöltik a zöldséget, mások már csak egyféle paradicsomos-paprikás húsgombócot készítenek. Egyik háznál édesebb maga a paradicsommártás, másiknál akár mediterrán zöldfűszerekkel is megspékelik. De hogyan töltik meg a paprikát például Boszniában, Görögországban vagy éppen Baszkföldön? Töltött paprikákról mesélünk, de nem a hagyományos módon, hanem kitekintvén nemzetközi vizekre. Vannak hozzánk abszolút hasonló változatok, de a töltött paprikák rengetegféleképpen elkészülhetnek. Már eleve maga a paprika alapanyag függvényében is. Zöld, kaliforniai, kápia… rengeteg a lehetőség.
Nézd meg galériánkban a világ töltött paprikáit!
Dundi paprikák a világ minden szegletéből
Görögország: Yemista
„Gemistának” ejtjük és annyit jelent görögül, hogy töltött. A gyönyörű színű nyári zöldségeket, a paradicsomot és a paprikát szokták vagy simán rizzsel és további aprított zöldségekkel és fűszernövényekkel megtölteni, vagy az egész keverékhez sertés-, esetleg bárány- vagy marhahúst is forgatnak. A művelethez színes kaliforniai paprikákat használnak, lehetőleg nagyobb termetűeket: megfosztják a szárától és kicsumázzák, hogy aztán belekerülhessen az összekevert töltelék. Rendszerint a paprikák és a paradicsomok egy jénai/cserépedénybe csücsülnek bele. Mielőtt rájuk rakják a sipkákat, egy kis fetasajt is kerülhet a töltelékre. Érdemes alájuk alaplevet önteni, majd alufóliával lefedni az egészet. Ízes gőzben készülnek el.
Bosznia-Hercegovina: Punjena paprika
Télen, nyáron, hóban és kánikulában, a balkán töltött paprikák óriásit futnak. Ők hasonlítanak a legjobban a miénkre, sokan össze is mossák a Balkánon készült komfort ételt és a miénket. Az édespaprika azonos, ahogy a rizzsel és darált hússal készülő töltelék is egybecseng. Amíg mi a töltelékbe nem teszünk petrezselymet, addig tőlünk délre igen, és maga a paradicsomos szósz sem olyan édes, mint a miénk. Jellemző köret a burgonyapüré, amire mehet a paradicsomos szaftból, és nem restek még ehhez is savanyúságot enni. Vagy, ha az éppen nincsen kéznél, tejföllel azért megkínálják, hogy játsszon valami savasság is.
Baszkföld: tőkehallal töltött piquillo paprikák
A spanyol Baszkföld igazi gasztronómiai Mekka, rengeteg élvonalbéli étteremmel, melyeknek fő ihletői a tengerből nyert kincsek, a remek húsok és zamatos zöldségek. Speciális, immár hófehér tőkehal húsával töltött piquillo paprikáik első kóstolás után kedvenccé válhatnak. A piquillo paprikák csemege zöldségek, nincs csípősségük, de nagyon ízesek, egyáltalán nem neutrálisak, nemcsak keretet adnak az ételnek, hanem aromatikát is. Ezek a háromszögletű paprikák besamelmártással és petrezselyemmel együtt kerülnek a paprikákba, míg egy kis fehérborral és paprikákkal, paradicsomokkal, fokhagymával készített szósz nem kerül rájuk. A legjobb, ha kisebb cserépedénykékben, vagy egy nagy rakottas tálba belehelyezzük a hallal tömött piros zöldségeket, leöntjük a szósszal és éppen egyetlen rottyanásig hagyjuk melegedni a sütőben. Krémes, sós, édes – benne van a tenger, a föld és a nap íze is.
Korea: Gochu Twigim
A messzi Ázsiában persze a paprikatöltés is egészen máshogy zajlik. Leginkább egyféle csiliből, Anaheim paprikából szeretik elkészíteni, ami már eleve pikánssá teszi az ételt. Egy tofuból-darált sertésből és apróra vágott zöldségekből készült mixtúrát töltenek bele, úgy határozzák meg, hogy legyen az egésznek túró-jellegű állaga, akkor lesz tökéletes. Mindenek előtt a megtöltött paprikákat tempuralisztbe hempergetik és az első, forró olajban való kisütés után másodszorra is megteszik azt. Így ropogósabb és masszívabb lesz. Az elkészült töltött zöldségeket sötét szójaszószból, rizsecetből és friss citromléből készülő (2:1 arány és egy kis citrom) szószba mártogatják. Szöulban utcai árusoknál árulják, forrón, frissen kínálják.
(Kép forrása: Wikipédia)
Töltöttpaprika-receptek, amelyeket érdemes megkóstolni:
Szerző: Pákozdi Nóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ismerd meg ezeket a nemzetközi finomságokat is: