A medvehagymát megtölteni talán kevés embernek jut eszébe, ez pedig nem teljesen érthetetlen dolog. Ugyan mi, magyarok is szeretünk zöldségeket tölteni, de mégsem annyira, mint egy kicsit délebbre és keletebbre a török barátaink. Mi általában megállunk a paprikánál, pedig tulajdonképpen akármilyen zöldség a kezünk ügyébe kerül, azt bátran megtölthetjük valamilyen húsos vagy gabonás keverékkel. Mindennek az eljárásnak van egy török neve is, amire nemsokára fény derül, és persze arra is, hogyan készíthetjük el a medvehagymát ezzel a módszerrel.
Nem minden dolma szőlőlevél
Talán még a magyaroknak is ismerős lehet a töltött szőlőlevél, ha máshonnan nem, legalább a körúti gyrosbüfék kínálatából. Egyszerű étel ez: a szőlő pácolt leveleibe rizses-húsos keveréket töltenek, az egészet becsomagolják, és megpárolják.
Persze ez csak egy kezdete egy nagyon hosszú történetnek, ami a dolma névre hallgat.
A dolma tulajdonképpen nem egy étel, hanem egy konyhai eljárás, amibe beletartozik az összes töltött zöldség. Mivel a szőlőlevél történetesen ezek közül nemzetközi szinten a legismertebb, így sokan magát a konkrét fogást is dolmaként ismerik.
Technikailag tehát nagyon sok minden lehet dolma a szőlőlevéltől kezdve, a padlizsánon és a cukkinin át, egészen a paprikáig (te vagy az, töltött paprika?), vagy esetleg a medvehagymáig.
Medvehagymát tölteni
A zsenge levelekkel kicsit óvatosan kell bánni, mert nagyon gyorsan meg- és még gyorsabban szétfőnek. A dolmákat általában fedő alatt, nagyon alacsony lángon, gyöngyözve párolják, kevés folyadék hozzáadásával.
Mivel a töltelék már alapból meg van főzve, a medvehagyma pedig gyorsan fonnyad, a töltött csomagoknak elég mindössze 5-10 perc. Mindenképpen tartsuk őket szemmel, nehogy szétfőjenek.
A csomagolás mestersége
Ehhez az ételhez a legszerencsésebb, ha nagyobb méretű leveleket tudunk szerezni. Így megölthetjük őket a megszokott módon, mint a szőlőleveleket: egy kis kupac töltelék megy középre, majd a széleket erre ráhajtva tudjuk felcsavarni a csomagot.
Ha kisebb leveleket kapunk, azt is megtehetjük, hogy nem keresztben, hanem hosszában csavarjuk fel őket, ilyenkor nyilván vigyázva arra, hogy ne szökjön ki a töltelék.
Miután betettük őket a fazékba, tényleg csak kevés folyadékot öntsünk alájuk, és semmiképp ne forraljuk a dolmát, ettől ugyanis szétesnek az óvatosan becsomagolt táskák.
A dolmát fogyaszthatjuk előételként is hidegen vagy langyosan, joghurttal és friss zöldfűszerekkel. Persze, ha elég nagy adagot készítünk, főételként is megállja a helyét. A fennmaradó tölteléket (ha van ilyen), tálalhatjuk köretként is.
Készítsünk töltött medvehagymát!
Hozzávalók: 115 g bulgur, 115 g vöröslencse, 2 ek olaj, 1 db vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 ek sűrített paprikakrém, 300 ml víz, 250 ml passzírozott paradicsom, 1 tk fűszerpaprika, 1 tk kömény, só, bors ízlés szerint, 100 g gomolya sajt, 1 csokor medvehagyma, 100 ml víz, 1 csokor petrezselyem, 100 g joghurt
Először készítsük el a tölteléket. Egy fazékban dinszteljük meg a hagymát az olajon, majd amikor már üveges, adjuk hozzá a felaprított fokhagymát is. Pár percig pirítsuk, majd adjuk hozzá a paprikapasztát. 1-2 percig karamellizáljuk, majd szórjuk bele a fűszereket.
Öntsük a fűszeres alapra a bulgurt és a lencsét, keverjük el, és hagyjuk 1 percig pirulni. Majd öntsük fel a víz és a passzírozott paradicsom keverékével. Ízlés szerint sózzuk, majd forraljuk fel. Miután felforrt, takarékon, félig nyitott fedő alatt főzzük készre. Amennyiben szükséges, pótoljuk a folyadékot.
Ha kész a töltelék, szedjük ki egy tányérra, hogy nagyjából ki tudjon hűlni. Közben készítsük elő a leveleket.
A medvehagymát mossuk meg, majd távolítsuk el róla a vaskosabb szárrészeket. Szárítsuk meg konyharuhával, hogy ne legyen túlságosan vizes. A sajtot vágjuk kisebb kockákra, hogy beleférjenek majd a csomagokba.
A leveleket úgy tegyük magunk elé, hogy a hosszabbik oldaluk nézzen felénk. Vegyünk ki egy teáskanálnyi tölteléket, majd helyezzük a levél közepére. Tegyünk a közepébe egy kocka sajtot. Két oldalról hajtsuk be, majd csavarjuk fel a medvehagymát, és a töltött levelet tegyük egy nagyobb fazék aljára. Folytassuk a töltögetést, és a kész leveleket fektessük egymás mellé a fazékban, körkörösen elrendezve. Ha sok készül, egymásra is helyezhetjük őket. Mindig az az oldala nézzen lefelé, ahol a levél vége található, nehogy szétnyíljanak a csomagok.
Amikor az összes töltött levél belekerült a fazékba, öntsük fel az edényt annyi sós vízzel, amennyi épphogy csak ellepi a legalsó réteget. Lefedve, alacsony lángon gyöngyözve főzzük 25 percig. Ha elforrna a víz, pótoljuk.
Miután elkészültek a csomagok, hagyjuk kissé kihűlni, majd tálaljuk őket joghurttal, előételként vagy köretként.
A töltött medvehagyma mellé nagyon jól illik:
A töltött medvehagyma teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több recept, amivel csillapíthatod a medvehagymavágyad: