A svéd töltött káposzta, vagyis a kaldolmar nagyban hasonlít a mi töltött káposztánkhoz, mivel a svédek Közép-Európából vitték haza, hogy háziasítsák saját ízlésükre. A történet szerint az akkori svéd király, XII. Károly a hadseregével hazatérve vitte magával Törökországból a dolmát, amit aztán skandináv ízekre alakítottak. A recept leginkább fűszerezésben és a tálalásban tér el a számunkra "hagyományos" töltött káposztától, épp ezért izgalmas vele a kísérletezés.
Ha szeretjük a töltött káposztát, és a svéd húsgolyók is közel állnak a szívünkhöz, akkor ezzel a recepttel sem lesz probléma, hiszen lényegében ennek a két receptnek a keverékéből áll össze.
Vegyük sorba pontosan, miben térnek el ezek a töltött tekercsételek
Míg nálunk a sima fejes vagy a savanyított káposzta a népszerűbb, addig a svédek inkább a kelkáposztához nyúlnak a hozzávalók összeállításakor. Jó magyar konyha módjára egyik receptünk sem nélkülözi a nagy mennyiségű pirospaprika használatát, a skandinávok azonban natúrabban fűszerezik, sóval, borssal. Én friss kakukkfüvet adtam a töltelékhez, és a sütőtálba is fektettem pár szálat.
A mi fazékban, rétegesen főtt káposztánkkal ellentétben a svédek sütőben készítik a tekercseket, ahol a hő szép barna foltosra megkapja a roládok tetejét.
Méz!
Ez a legkönnyebben úgy érhető el, ha egy kis mézzel kenjük meg a sütés előtt álló töltött káposztákat. Egyes receptekben a mézet alaplével keverik össze, amivel nyakon öntik a sütőforma tartalmát. A méz egyébként helyettesítő hozzávaló, hiszen eredetileg aranyszirupot (golden syrup) használnak, ami külföldön igen, itthon azonban kevésbé népszerű. A jó hír, hogy könnyedén pótolható mézzel, de otthon is gyorsan elkészíthető, hiszen lényegében csak cukorszirupról van szó.
Na de mivel tálalják?
Talán a legnagyobb eltérés a két recept típus között abban rejlik, hogy mivel tálaljuk őket. Míg nálunk a megunhatatlan tejföl-kenyér kombó áll az élen, a felszeletelt és szintén megfőtt káposztával együtt, addig a skandinávok épp úgy tekintenek rájuk, mintha húsgolyók lennének.
Köretként főtt krumplit vagy krumplipürét készítenek, valamint meglocsolják barnamártással, vörösáfonya-szósszal, és az elmaradhatatlan svéd uborkasalátával kínálják.
A barnamártás sokszor abból az alapleves-szirupos-vajas léből készül, amivel a tekercseket sütés előtt meglocsolták. A folyadék nagy része nem fő el, így azt újra fel lehet használni a mártáshoz, ami így még ízletesebb lesz.
A kaldolmar nevéből és kinézetéből is megjósolható, hogy melyik térségből hódította meg Svédországot. Érdekes megtapasztalni, hogy más nemzet hogyan vette át, és alakította magára a mi számunkra szinte kőbe vésett receptúrát. Bár, ha belegondolunk, lényegében mi is épp ezt tettük a dolmával. Átemeltük a török gasztronómiából, hogy aztán saját savanyított, paprikás, tejfölös verziónkká alakítsuk át.
Próbáljátok ki ti is ezt a svéd töltött káposzta receptet, hogy egy kicsit kilépjetek a megszokott komfortzónából, és felfedezzetek pár újabb izgalmas ízkavalkádot! A receptet itt találjátok hozzá.
Fotók és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket is készítsd el: