Ilyen a svéd töltött káposzta, melyet híres húsgolyójukkal kereszteztek

A töltött káposzta a legtöbb magyar háztartásban elkészül az ünnepek alatt, bármelyik rokonsághoz látogatunk el, egyiküknél biztosan megtaláljuk majd az asztalon. Szinte kötelezőnek érezzük, hogy elkészítsük, nélküle nem ünnep az ünnep. Ezt a receptet annak ajánljuk, aki szeretné megtartani a hagyományokat, mégis csempészne bele egy kis újdonságot.

A svéd töltött káposzta, vagyis a kaldolmar nagyban hasonlít a mi töltött káposztánkhoz, mivel a svédek Közép-Európából vitték haza, hogy háziasítsák saját ízlésükre. A történet szerint az akkori svéd király, XII. Károly a hadseregével hazatérve vitte magával Törökországból a dolmát, amit aztán skandináv ízekre alakítottak. A recept leginkább fűszerezésben és a tálalásban tér el a számunkra "hagyományos" töltött káposztától, épp ezért izgalmas vele a kísérletezés.

Ha szeretjük a töltött káposztát, és a svéd húsgolyók is közel állnak a szívünkhöz, akkor ezzel a recepttel sem lesz probléma, hiszen lényegében ennek a két receptnek a keverékéből áll össze.

A sütésre váró tekercsek, recept a képen!

Vegyük sorba pontosan, miben térnek el ezek a töltött tekercsételek

Míg nálunk a sima fejes vagy a savanyított káposzta a népszerűbb, addig a svédek inkább a kelkáposztához nyúlnak a hozzávalók összeállításakor. Jó magyar konyha módjára egyik receptünk sem nélkülözi a nagy mennyiségű pirospaprika használatát, a skandinávok azonban natúrabban fűszerezik, sóval, borssal. Én friss kakukkfüvet adtam a töltelékhez, és a sütőtálba is fektettem pár szálat.

A mi fazékban, rétegesen főtt káposztánkkal ellentétben a svédek sütőben készítik a tekercseket, ahol a hő szép barna foltosra megkapja a roládok tetejét.

Frissen a sütőből, recept a képen!

Méz!

Ez a legkönnyebben úgy érhető el, ha egy kis mézzel kenjük meg a sütés előtt álló töltött káposztákat. Egyes receptekben a mézet alaplével keverik össze, amivel nyakon öntik a sütőforma tartalmát. A méz egyébként helyettesítő hozzávaló, hiszen eredetileg aranyszirupot (golden syrup) használnak, ami külföldön igen, itthon azonban kevésbé népszerű. A jó hír, hogy könnyedén pótolható mézzel, de otthon is gyorsan elkészíthető, hiszen lényegében csak cukorszirupról van szó.

Svéd töltött káposzta, a kåldolmar, recept a képen!

Na de mivel tálalják?

Talán a legnagyobb eltérés a két recept típus között abban rejlik, hogy mivel tálaljuk őket. Míg nálunk a megunhatatlan tejföl-kenyér kombó áll az élen, a felszeletelt és szintén megfőtt káposztával együtt, addig a skandinávok épp úgy tekintenek rájuk, mintha húsgolyók lennének.

Köretként főtt krumplit vagy krumplipürét készítenek, valamint meglocsolják barnamártással, vörösáfonya-szósszal, és az elmaradhatatlan svéd uborkasalátával kínálják.

A barnamártás sokszor abból az alapleves-szirupos-vajas léből készül, amivel a tekercseket sütés előtt meglocsolták. A folyadék nagy része nem fő el, így azt újra fel lehet használni a mártáshoz, ami így még ízletesebb lesz.

Svéd töltött káposzta, a kåldolmar, recept a képen!

A kaldolmar nevéből és kinézetéből is megjósolható, hogy melyik térségből hódította meg Svédországot. Érdekes megtapasztalni, hogy más nemzet hogyan vette át, és alakította magára a mi számunkra szinte kőbe vésett receptúrát. Bár, ha belegondolunk, lényegében mi is épp ezt tettük a dolmával. Átemeltük a török gasztronómiából, hogy aztán saját savanyított, paprikás, tejfölös verziónkká alakítsuk át.

Próbáljátok ki ti is ezt a svéd töltött káposzta receptet, hogy egy kicsit kilépjetek a megszokott komfortzónából, és felfedezzetek pár újabb izgalmas ízkavalkádot! A receptet itt találjátok hozzá.

Fotók és recept: Kristyán Fanni

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket is készítsd el:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...