Csirkeszárnyak, amik gyozának álltak – Tunkold az élvezeteket

A fúzió szó sokakat elriaszt, talán azért, mert nehezen érthető, vagy rosszul van jelen a köztudatban. Pedig a legkülönlegesebb fogások gyakran fúzióból jönnek létre: ezt bizonyítja a lenti csirkeszárnyrecept is.

Talán nem gyakori szereplő az asztalunkon a töltött csirkeszárny, pedig nem sokkal macerásabb elkészíteni, mint bármelyik más töltött húst. A kicsontozás mozdulatát könnyen elsajátíthatjuk, és ez után már semmi nem választ majd el minket attól, hogy kipróbáljuk a japán gyoza és a töltött csirkeszárny keresztezéséből létrejött különlegességet. De mi is az a gyoza? És hogy kerül a csirkébe? Pár percen belül minden titokra fény derül.

A hússal töltött csirkeszárny, amivel halmozhatod az élvezeteket. | recept és fotó: Hering András

Mi az a gyoza?

A tradicionális japán gasztronómia egyik alap töltött tésztabatyuja egy kicsi, mégis meglepően sokszínű étel. A vékony, szinte átlátszó tésztaréteg darált húsból, garnélából, zöldségből vagy ezek keverékéből készített tölteléket rejt.

Általában párolva és lepirítva tálalják, ettől egyszerre lesz puha és ropogós a kis csomag.

Az apró falatokat előételként fogyasztják, és ponzu szószba (fűszeres-savanykás, szójaszószos öntet) mártogatják.

Tészta helyett még több hús

Ennek a klasszikus verziónak az újragondolásából született meg a gyoza csirkeszárny. Tészta helyett a kicsontozott szárnyba töltjük a húsos-garnélás masszát. A fűszeres belső ugyanúgy megmarad, ahogy a ropogós külső is. A sütés alatt a csirkeszárny bőre ugyanis aranybarnára pirul, visszaadja a megszokott gyoza-élményt.

A töltött csirkeszárnyakat addig süssük, amíg a bőre ropogós és aranybarna nem lesz, kívül ropogós és belül szaftos marad. | recept és fotók: Hering András

A kicsontozás technikája

Ha eddig még egyszer sem próbálkoztunk húsok kicsontozásával, elsőre kissé ijesztő feladatnak tűnhet. Ne hátráljunk vissza, a megfelelő eszköz és módszer birtokában gyerekjáték lesz a dolog, néhány próbálkozás után bele fogunk jönni.

Az eszközünk egy rövid pengéjű, borotvaéles kés legyen, a módszer pedig a következőképpen alakuljon:

  • felülről befelé vágjuk körbe a szárny közepén lévő csontot, ezzel a mozdulattal elválasztjuk a hozzá ragaszkodó hústól
  • ha kellőképp meglazítottuk, kézzel nyúljunk be a szárny felső részébe, és csavarjunk egyet a csonton, így szétszakítjuk az ízületeket
  • a reccsenés után húzzuk ki a csontot, és a szárny már készen is áll a töltésre

Serpenyő vagy sütő

Két módszer közül választhatunk, ha az elkészítésre kerül a sor. Egy forró serpenyőben gyorsabban átsülnek a szárnyak, cserébe a sütőben kevesebb olajat kell majd használnunk.

Amennyiben a sütő mellett döntünk, érdemes lehet utólag duplán rápirítani a hús külsejére: ehhez tegyük serpenyőbe, és kevés olajon az ízlésünknek megfelelő külső eléréséig süssük.

A mártogatás

Nagyon fontos mind a gyoza, mind a csirkeszárny esetében a mártogatás. A japánok különböző fűszeres szószokat készítenek a fogás mellé, ebbe kell lelkesen tunkolni a falatokat. A ponzu nevet viselő szósz például szójaszószból, citromléből és rizsecetből készül.

Ezeket kell beszerezned a gyoza csirkeszárnyakhoz: 10 db csirkeszárny, 500 g darált sertéshús, 150 g garnéla, 1 csokor metélőhagyma, 1 ek szójaszósz, 1 ek halszósz, 0,5 hüvelykujjnyi gyömbér, 1 gerezd fokhagyma, 0,5 teáskanál fehér bors, 1 db tojássárgája, 0,8 teáskanál szezámolaj, 1 ek chilipehely, só ízlés szerint, 1 dl napraforgóolaj, zöldfűszer ízlés szerint, 50 ml szójaszósz, 25 ml citromlé, 3 csepp rizsecet

A hozzávalók listája is bátran variálható: a húsmentes verzióhoz használjunk töltelék gyanánt sárgarépát vagy káposztát, de az ázsiai fűszerezésről ne feledkezzünk meg, | recept és fotó: Hering András

És így készül:

A csontozás előtt mossuk meg a szárnyakat, és töröljük őket szárazra papírtörlővel. Ha megvagyunk a csont eltávolításával, tegyük félre a húst.

A töltelékhez dolgozzuk péppé a darált húst, garnélát, metélőhagymát, gyömbért, fokhagymát, borsot és sót. Ehhez egy konyhai robotgép lesz a legjobb eszköz.

A masszát keverjük el a tojássárgájával, szezámolajjal és szójaszósszal (vagy halszósszal). Végül a chilipelyhet is forgassuk bele.

A gyömbér, chili, metélőhagyma és a szezámmag izgalmas ázsiai ízeket hoz a töltelékbe. | recept és fotók: Hering András

Habzsák vagy egy kiskanál segítségével töltsük meg az előkészített szárnyakat. Egy fogpiszkálóval tűzzük össze a szélét, nehogy kifolyjon a töltelék.

A megtöltött szárnyakat sütés előtt érdemes összetűzni hústűvel vagy bambuszpálcikákkal. | recept és fotók: Hering András

Melegítsük elő a sütőt 200℃-ra, légkeverést használva. Kenjünk be minden szárnyat szezámolajjal, és mehetnek is a tepsire. Körülbelül 40-50 perc alatt aranybarnára sülnek.

Csöpögtessük le papírtörlőn vagy szalvétán, húzzuk ki a fogpiszkálókat.

Készítsük el a ponzu szószt: a szójaszószt, citromlevet és rizsecetet keverjük el 3 teáskanál vízzel. A csípős ízek kedvelői chilit is tehetnek bele.

Tálaljuk a csirkeszárnyakat a szósszal, friss leveles zöldekkel vagy fűszernövényekkel. Ha előétel helyett inkább főfogást csinálnák belőle, főzzünk hozzá egy adag rizst. Kellemes mártogatást, ropogtatást mindenkinek!

A gyoza csirkeszárnyak igazi kézzel evős mutatvány. | recept és fotók: Hering András

A gyoza csirkeszárnyak teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Minden harapás előtt érdemes alaposan megmártanod a töltött csirkeszárnyakat a ponzuban. | recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Recept és fotók: Hering András


Ezeket a fantasztikus recepteket is próbáld ki otthon:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...