A mi családunkban az elmúlt években lett hagyomány, hogy míg anyukám zserbószolgálaton van, addig én hasonlóan órákat pepecselek összedobok egy mézes zserbót. Aminek aztán akkora sikere van családtagjaim körében, hogy drákói szigorhoz folyamodva előre fel kell vágnom a süteményt napi adagokra, hogy ne fogyjon el mind még szenteste alatt.
A mézes zserbó sikere az egyszerű, ám jó minőségű alapanyagokban és azok ízharmóniájában rejlik. A könnyed, zsírtól szaftos tésztát remekül kiegészíti az édes-krémes gríz és a savanykás sárgabaracklekvár, hogy a tetejére kent csokisapkáról már ne is beszéljünk.
Elsőre ugyan ijesztő feladatnak tűnhet elkészíteni, ám, ha külön szedjük az alkotóelemeket, és ezek szerint haladunk, könnyen megugorható a feladat.
A négy egyforma tésztalap
A mézes krémes tésztája nem igényel semmiféle extra alapanyagot, liszt, cukor, tojás és zsiradék kerül bele, na meg a névadó méz. Ha nem vagyunk vegetáriánusok, akkor a zsiradék mindenképpen zsír legyen (lehetőleg kacsa vagy liba), hiszen ettől nyeri el jellegzetesen szaftos ízét a tészta. A legfontosabb összetevő azonban mégis egy apróság, amiből alig kerül bele egy teáskanálnyi, ez pedig a szódabikarbóna. Enélkül ugyanis lehet bármilyen finom a tészta, nem fog megemelkedni a sütőben.
Az alapanyagokból egyszerűen begyúrt tésztát mindenképpen érdemes használat előtt 1-2 órát pihentetni a hűtőben, hogy megdermedjen benne a zsiradék, így ugyanis sokkal kezelhetőbb lesz az állaga nyújtáskor.
Fontos, hogy a pihentetett tésztagombócot 4 egyforma darabra vágjuk szét, amiket aztán egyesével, két sütőpapír között nyújtsunk ki NAGYON vékonyra, a még nem használt tésztaadagokat pedig tartsuk hűtőben. A kinyújtott tésztáknak nem kell tökéletesen egyformának lennie, de nagyjából legyenek hasonló méretűek és formájúak.
A sütést kivételes módon nem gáztepsiben, hanem a tepsi hátoldalán fogjuk végezni. Ennek oka, hogy a 7-8 perc alatt készre sült tészta a sütőből kivéve még nagyon lágy, a tepsi hátoldaláról pedig egyszerűbb lecsúsztatni a konyhapultra, mintha a belsejéből kéne kiemelni. Ahogy ebből már sejthető, a tésztalapokat egyenes felületen kell hagyni kihűlni, nehogy hullámosak legyenek.
Grízkrém
A grízes töltelék gyakorlatilag nem más, mint egy vajas tejbegríz, így ha tejbegrízt tudunk főzni, akkor sok meglepetés nem érhet. A krémet érdemes kicsit fűszerezni is: egy kevés vanília önmagában csodákra képes, de ha szeretjük a narancsot, akkor azt is csempészhetünk bele. Ha narancsosra csináljuk, akkor érdemes a héjat frissen belereszelni a még hideg tejbe, abban felforralni, utána viszont szűrjük át a tejet, hogy mikor a darát hozzáadjuk, már ismét egynemű legyen.
Amikor a dara elvégezte dolgát, és besűrítette a folyadékot, vegyük le az egészet a tűzről, és hagyjuk langyosra hűlni. Érdemes a gríz felszínére egy réteg folpackot is ráteríteni, így ugyanis nem fog megbőrösödni.
A lehűlt krémhez végül keverjük hozzá a tojássárgáját és a puha vajat, majd az egészen menjünk át botmixerrel. Ez nemcsak azért jó, mert így krémesebb lesz a végeredmény, hanem azért is, mert így könnyebben felveszi a nagy mennyiségű vajat a gríz.
Csokoládé és összeállítás
Bevonó gyanánt mi a vajjal összeolvasztott csokoládé hívei vagyunk, ezt vízgőz felett, a csoki temperálásával (azaz a harmadát a már megolvadt csokoládéba belekeverve) végezzük.
A megszilárdult tésztalapok közül aztán egyet egy tálcára vagy tepsire helyezünk, majd megkenjük a grízes krém felével. Erre jön a második tésztalap, majd a baracklekvár, amit tészta-gríz-tészta sorrend követ. Fontos, hogy amennyire tudjuk, kenjük el egyenletesen a tölteléket minden szinten, ehhez érdemes lehet valamiféle spatulát is használni.
A sütemény tetejére jöhet az olvasztott csokoládé, amit szintén egyengessünk el alaposan. A csokoládét legtöbbször egyből a rétegezés után kenjük rá a süteményre, számoljunk viszont vele, hogy így szeleteléskor töredezni fog, hiszen alatta a tésztalapok elmozdulnak, ahogy magukba szívják a gríz és a lekvár nedvességét. Ezt úgy mérsékelhetjük, ha hagyjuk előbb egy éjszakát pihenni a rétegezett süteményt és csak másnap vonjuk be csokoládéval. Persze a repedezett tető semmit nem von le az édesség értékéből! Egyébként, ha van otthon zsebsárkányunk, akkor azzal is tükrözhetünk, hogy a megrepedezett csokibevonat tetejét a nyílt lánggal megolvasztjuk, majd újra elkenjük, ami így pár perc alatt meg is fog szilárdulni.
A műfaj rajongóiként őszintén tudjuk javasolni, hogy idén karácsonyra ti is készítsetek mézes zserbót. Az megígérhetjük, hogy a fentieket betartva egy fokkal könnyebb dolgotok lesz, amúgy pedig gyakorlat teszi a mestert, szóval minél többször készítitek, annál profibb lesz minden alakalommal.
A mézes zserbó receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hangolódj a karácsonyra: