Eláruljuk a tökéletes MADÁRTEJ titkát – Ezt még nyáron is megéri összedobni

Egy könnyed, krémes madártejet a nap bármelyik részében elkészíthetünk, ahhoz pedig, hogy tökély legyen a végeredmény, van néhány szuper egyszerű tippünk.

A madártej egy francia eredetű desszert, neve azonban sokak számára rejtély, de nyilvánvalóan aligha van köze a madarakhoz. Az édes tejsodóba előszeretettel rakunk selymes habgaluskát, fogyasztani pedig inkább hidegen szeretjük, mi pedig most olyan változatot is mutatunk, amelybe a nyárról maradt édes bogyós gyümölcsöket is bátran beletehetjük.

De miért a madárnak a teje?

Na jó, egy kevés köze mégiscsak van a madarakhoz, bár a kifejezés pontos eredetét aligha lehet megtalálni.

Az egyik értelmezés szerint a madártejen úszkáló tojáshabok olyanok, mint ha kis fehér madarak lennének. Egy másik felvetés szerint úgynevezett vándorkifejezésről van szó, amely egy annyira finom ételt jellemez, hogy csak elképzelni tudjuk. A Magyar Nyelv nevezetű közösségi oldal szerint az elnevezés a latin lac gallinaceum (tyúktej) kifejezésből ered, a szó pedig az annak forrásául szolgáló ógörög „madarak teje” – kifejezés tükörfordítása.

Na de mi kell ahhoz, hogy selymes, lágy és tényleg elképzelhetetlenül finom legyen a madártejünk?

Hozzávalók 4 adaghoz: 4 db tojásfehérje, 1 csipet só, 2 evőkanál porcukor, 800 ml tej, 1 db vanília, 4 db tojássárgája, 70 g cukor, 1 csipet só.

A tojásfehérjét egy csipet sóval kezdjük el kemény habbá verni, majd adjuk hozzá a két evőkanál porcukrot, és verjük teljesen keményre. A tejhez adjuk hozzá a vaníliarúd kikapart magjait, majd forraljuk fel, és kanállal szaggassunk bele a tojáshabból galuskákat. Két-három percig főzzük, majd óvatosan fordítsuk meg, újabb két-három perc, és már szedhetjük is ki őket egy üres tálba.

A tojássárgáját egy csipet sóval és a cukorral keverjük jó habosra, öntsünk hozzá egy keveset a langyos tejből, majd azonnal keverjük simára. Adjuk hozzá a maradék tejet, keverjük el, és öntsük vissza az egészet az edénybe.

Alacsony lángon, folyamatosan kevergetve addig főzzük, amíg szépen be nem sűrűsödik, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük a tetejére a galuskákat, és az egészet rakjuk be a hűtőbe legalább 2-3 órával azelőtt, hogy tálalni szeretnénk.

A tálaláshoz használjuk ki a nyár végéről maradt mennyei ízű bogyós gyümölcsöket: dobjunk a desszert tetejére málnát, ribizlit, áfonyát vagy szedret.

Egy kevés gyümölcstől még finomabb lesz a desszert, a kissé fanyar bogyók enyhítik az édes ízt, ráadásul a tálalást is feldobják a piros és lila árnyalatok!

A klasszikus madártej teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Másra vágysz? Ezeket a recepteket is próbáld ki!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...