Így főztök ti – Így készül szerintetek a tökéletes farsangi fánk

Indul új cikksorozatunk, az Így főztök ti, amiben tőletek, az olvasóktól szeretnénk tanulni. Most arra voltunk kíváncsiak, hogyan készül szerintetek a tökéletes farsangi fánk. Fogadjátok szeretettel három Nosalty-olvasó titkait, tippjeit és trükkjeit, amiket most örömmel megosztanak a közösséggel.

Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.

Tomatotree felhasználónk csodaszép szalagos fánkjai

Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.

Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok húsvét, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre.

Most azonban az első témánk, aktuálisan, a farsangi fánk lesz. Fogadjátok szeretettel három olvasónk válaszait, lássuk, kinél milyen a szalagos finomság.

Hogyan készül szerintetek a szalagos fánk?

Sághi Ágnes (Tomatotree)

A jó fánknak könnyű és szellős a tésztája, aranybarnára sütjük, és vékony, világosabb szalag van a derekán. Ahol felnőttem, ott a fánkot pampuskának hívtuk.

Ahol felnőttem, ott a fánkot pampuskának hívtuk / Sághi Ágnes

A mi családunk úgy tartotta, hogy ha az alapos dagasztás legvégén 1-2 evőkanál rumot is beledolgozunk a tésztába, akkor nem szívja úgy magába az olajat. Aztán legalább egy óráig hagyjuk kelni a tésztát, majd kiszaggatjuk és konyharuhával letakarva még egy fél órát pihentetjük.

Az olajat felforrósítjuk, és az ujjunkkal benyomjuk a fánknak azt az oldalát, amelyik a gyúródeszkán felül volt, és ezzel az oldallal kezdjük a sütést. Csak annyi fánkot teszünk egyszerre az olajba, amennyi kényelmesen elfér,  az első oldalát fedő alatt sütjük, a másikat pedig fedő nélkül. Nagyon gyorsan megsül (és gyorsan is odaég, ha nem vigyázunk).

Burka Mercédesz (Mercédesz_94)

Már gyermekkoromban nagy kíváncsisággal lapozgattam nagymamám, dédnagymamám receptjeit, amelyek gondosan őrzik azokat a tanácsokat és praktikákat, amelyeknek egykor ők  is hasznát vették sütés-főzés közben.

Vigyázzunk, a tészta ne kelljen túl, mert akkor nem lesz szalagos / Burka Mercédesz

Ezekből a receptekből tanulhattam meg én is, mi a titka a könnyed és puha farsangi fánknak.  Nagyon fontos, hogy dagasztáskor ne felejtsük el a hozzávalók közül a rumot. Erre azért van szükség, hogy sülés közben a fánk ne szívja magába az olajat.

Miután a fánkokat kiszaggattuk, hagyjuk még legalább 20-30 percig (ez az idő eltérhet a szoba hőmérsékletétől függően) kelni.

Vigyázzunk, a tészta ne keljen túl, mert akkor nem lesz szalagos.

Továbbá érdemes még tudni, hogy a fánkot csakis középforró olajban, lassú tűzön süssük, ugyanis, forró olajban hirtelen sül, a belseje pedig így nyers marad, és nincs ideje a növekedésre sem.

Mindig a megkelt fánk felső része kerüljön sütéskor alulra, a sütés kezdetén pedig az edényt fedjük be, majd ha átfordítottuk a fánkot, fedő nélkül sütjük tovább. Nálam így készül a tökéletes farsangi fánk.

Czövek Emese (Happygirlkitchen)

Természetesen, mint minden háziasszonynak, nekem is vannak „titkaim" a „tökéletes" fánk elkészítéséhez!

Azt gondolom a kelt tésztáknak „lelkük" van / Czövek Emese

Mivel kelt tésztáról beszélünk, én elsősorban azt gondolom, a kelt tésztáknak „lelkük" van.

A kelt tészta készítését én a nagymamámtól tanultam, aki nagy mestere volt ennek (is). A legfontosabb hozzávalók: szeretet és a türelem! A fánktésztát hagyni kell alaposan megkelni, így sütésnél nem tud a felénél jobban belemerülni az olajba, így képződik rajta az a kis világos csík, a „szalag", amire oly büszkék vagyunk.

Fontos, hogy minden hozzávaló szobahőmérsékletű legyen, ha szükséges, a lisztet felhasználás előtt picit mikrózhatjuk is, majd szitáljuk át, hogy levegős legyen. A tojást és a tejet érdemes órákkal a felhasználás előtt kivenni a hűtőből.

Sok sikert kívánok mindenkinek a sütéshez, és mint a bejglinél: ha reped, itt szalag nélkül is szeretjük a fánkot, úgy is nagyon finom!

Köszönjük szépen Ágnesnek, Mercédesznek és Emesének, hogy megosztották velünk tudásukat. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!

Klasszikus farsangi fánk

A recept Turós Emil régi szakácskönyvéből való, és a mai háziasszony konyhájában is tökéletesen megállja a helyét. Könnyed, puha tészta, enyhén édes íz, finom baracklekvárral ...

Rumos szalagos fánk

Heves megyében, ahol 24 éves koromig éltem "pampuckának" nevezik. Hát, ehhez az ételhez duráltam neki a legnehezebben magam kezdő háziasszony koromban! De mivel én is nagyon szeretem, és ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Sághi Ágnes/Tomatotree


Még több tipp, trükk és praktika:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...