Ahhoz képest, hogy Magyarország területén mennyi természetes víz található, nagyon kevés halat fogyasztunk. Valahogy nincs meg a kultúrája. Tisztelet a kivételnek, például a Duna mentén Mohácsnak, Bajának, Paksnak, a Tiszánál Szegednek, Tiszafürednek, a Szalajka-völgyben Szilvásváradnak, vagy a Balaton-parti városkáknak, ahol a legtöbb helyen készítenek halas fogásokat. Legtöbbször halászlét és sült halat találunk, vagy a nagyszerű sült hekket, ami nem is helyi illetőségű. Ebből az ördögi körből hivatott kilépni az én kis gyors tőkehalas fogásom.
Igyekeztem anyagi értelemben a legkedvezőbben, ugyanakkor a lehető legegyszerűbben előállítani egy halas fogást, melynek a halas eleme cserélhető többek között hazai harcsára. Ettől nem lesz olcsóbb, ha jó szürkeharcsát választunk, viszont hasonlóan kevés szálkával kell megbirkóznunk. Itt meg is fejtettük az egyik ismérvét, miért kerül ritkán a tányérunkra hal: nincs kedvünk pepecselni, a könnyebben bekebelezhető étkeket kedveljük. A másik talán az lehet, hogy olyan országokban, ahol már pólyásan megismerik az egyének a tengeri herkentyűket, ott ez nem lelkesedés kérdése, simán a napi menetrendbe beépült szokás.
Tudtad?
Sokféle fogás készíthető tőkehalból, fűszerezve natúr süthetjük, citrommal locsolhatjuk, készíthetjük párolva, sörbundában vagy rántva, de kiváló salátába, halfasírtba, rakottasba vagy pástétomba.
A tőkehal az egyik legolcsóbb tengeri halféleség
Nyersen és szárítva is kínálják, utóbbi egy ősi tartósítási módszer, de áztatás után újból eredeti fényében láthatjuk, fogyaszthatjuk. Íze elég erőteljes, sokak számára ez már a túlságosan halas íz faktorba eshet. Vajon párolva, sok citrommal azonban ezt egyszerűen finomhangolhatjuk.
A lencse
Lencsét áztatni manapság már se időnk, se kedvünk, párolt lencse, minden további tartósítószer nélkül kapható konzervben is, ez a mai háziasszonyok nagy segítsége. Melegítés után gyönyörű szemekben tálalhatjuk, nem lesz szétfőtt egyáltalán. Ha tartunk ettől a formátumtól, akkor egy kevés hagymát párolhatunk alá pluszban, hogy visszaadjuk a frissességét.
A sóska
Sóskaszószhoz a friss és a fagyasztott alapanyag is megfelelő. A recepttől eltérően, a lencséhez készülővel egy adagban párolhatunk hagymát hozzá. Egyébként pedig a hal sütése után, ugyanabban a serpenyőben, kicsi vajon párolhatunk a sóskát. Ezt egy-két kanál mascarponéval, vagy ennek hiányában tejszínnel, de akár tejföllel is turmixolhatjuk, hogy szép krémes legyen a tőkehal mellett. A szószhoz tehetünk petrezselymet, ez nemcsak ízben, színben is dob rajta. Tálaláskor mehet rá a tépkedett petrezselyem, és helyezzünk egy szelet citromot is a tányérra.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: