4 sütőtöktípus, amiből idén felváltva főzünk és sütünk

Itt a november, végérvényesen megérkeztünk a sütőtökszezonba, amikor levesben, köretként, húsos és vega ételekben, sőt, még édességekben is feltűnik az egyik legfinomabb ízű zöldségünk. Ráadásul számos fajtája létezik, melyek ízükben is állagukban is különböznek, de az mindre igaz, hogy nagyon finomak.

Míg régebben a halványabb színű, hatalmasra növő sütőtök volt itthon az elterjedt, mára szinte kiszorították a piacról a kisebb, mély narancssárga színű fajták, mégis jó, ha tisztában vagyunk a különböző tökfajták tulajdonságaival – érdemes kísérletezni velük. Az egyikből nagyszerű sütemény, a másikból remek curry készül, van, amelyik levesnek kevésbé, jól átsütve viszont mámorítóan finom.

Nagydobosi sütőtök

Nagydobosi sütőtök

A híres, magyar tökfajta a nagydobosi sütőtök, amelynek példányai egészen hatalmasra is megnőhetnek – nem ritkák az öt-tízkilós darabok sem. Színe kívülről halványszürke, alakja kerek, kissé lapos, nyomott, húsa pedig az élénk narancssárgától a halvány narancssárgán át a sárgáig terjedhet.

Nagyon kemény, nehezen szeletelhető, szinte fás a héja, de ha egyszer megbirkóztunk vele, remekül süthető. Mély, telt íze van, a magjából pedig a legfinomabb pirított tökmag készül.

Kanadai sütőtök, vagy más néven sonkatök

Mára itthon is ez a fajta a legelterjedtebb, amit azok, akik a hazai fajtákat és a változatosságot szeretik, gyakran sajnálnak, de azt el kell ismerni, hogy a hétköznapokban ez az egyik legjobban fogyasztható tökféle.

A hosszúkás a kanadai sütőtök, a kis kerek pedig a hokkaido

Méretre általában kisebb, mint a nagydobosi fajta, ezért népszerű, hiszen nem kell külön logisztika ahhoz, hogy hazavigye az ember egy hétköznapi bevásárlás alkalmával sem.

Héja vékony és könnyen szelhető, karikázható, húsa általában mély narancssárga és kifejezetten édes, zamatos.

Remek leves- vagy ragualapanyag, könnyen puhul, és ritkán kásás– sütésnél figyelnünk kell viszont arra, hogy alaposan átsüljön, és elveszítse a nedvességtartalma nagy részét, mert akkor lesz igazán koncentrált, édes és mély ízű a végeredmény – ha nem sül át eléggé, leveses marad.


Hokkaido tök

Itthon is egyre elterjedtebb ez a kisebb méretű, élénk narancssárga, kerek alakú tökféle, amely a japán Hokkaido szigetről kapta a nevét, de alapvetően Amerikából származik. Ezt a tökfélét még pucolni sem kell, mert a héja is ehető, könnyen szelhető, húsa pedig mély narancssárga, édes, és zamatos. Remek leves, krém vagy mártás készíthető belőle, jól pürésíthető, süteményekhez, szószokhoz remek alapanyag.

Halloween tök

Ahogy a neve is mutatja, ez az a tökfajta, amelyből a halloweeni töklámpás készül, hiszen kerek, magas alakja miatt jól faragható rá egy-egy vicces, ijesztő arc, közepe pedig üreges, könnyen vájható. Magjait érdemes megpirítani – viszont az íze sajnos nem ér fel a korábban bemutatott másik tökfajtáéhoz.

Sokkal kevésbé ízes, édes, inkább semleges ízű a húsa, de ez nem jelenti azt, hogy ne készülhetne belőle egy erősebb, például keletiesebb fűszerezésű leves vagy ragu.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több tökös tipp:

Címlapról ajánljuk

További cikkek