Ha szeretnénk megérteni, hogyan biztonságos tárolni a tojásokat, ismernünk kell azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják az alapanyag minőségét. A következőkben ezt a kérdést járjuk körül.
Milyen kockázatokkal jár, ha nem tesszük hűtőbe a tojásokat?
Ha a nyers tojást hosszabb ideig szobahőmérsékleten hagyjuk, az jelentős kockázatot jelent az élelmiszerbiztonságra nézve. A baktériumok, például a szalmonella, meleg környezetben szaporodnak, így a tojásokban is hamar megjelennek és elterjednek. Ez már csak azért is probléma, mert igen nehéz egy-egy tojásról megmondani, hogy szennyezett-e a baktériummal, ami egyébként komolyabb rosszulléthez is vezethet. Ezért jobb óvatosan kezelni a tojásokat, és betartani a megfelelő tárolási irányelveket, hogy csökkentsük ezeket a kockázatokat.
A tojás biztonságát befolyásoló tényezők
A tojás tehát egy romlandó áru, ami káros baktériumokat tartalmazhat és annál nagyobb kockázatnak van kitéve, minél tovább marad szobahőmérsékleten. Az ideális tárolási hőmérséklet ugyanis 4 °C fokon, illetve az alatt mozog. De nemcsak a hőmérséklet járul hozzá e baktériumok elszaporodásához, hanem a páratartalom is, mivel a tojáshéjon lecsapódó pára kedvező környezetet teremthet a baktériumok növekedéséhez.
Ugyanígy fontos tényező az idő is: minél tovább hagyjuk a tojásokat szobahőmérsékleten, annál nagyobb a fertőzés veszélye. Kockázatot jelent továbbá a héj minősége is. Ha megrepedt vagy sérült, az lehetővé teszi a baktériumok bejutását a tojásba.
Biztonsági irányelvek a tojás tárolására
A tojásokat hűtőszekrényben kell tárolni 4°C-on vagy az alatt, hogy lelassítsuk a baktériumok szaporodását, és megőrizzük az alapanyag frissességét. Ezenkívül a tojásokat az eredeti kartondobozban kell tárolni, hogy megóvja őket a tovább külső hatásoktól
- állítja az USDA (United States Department of Agriculture, az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériuma).
És ez még nem minden! További biztonsági irányelveket is érdemes betartani, hogy minél nagyobb biztonságban tudhassuk az egészségünket.
Először is: azonnal hűtsük le a tojásokat, amint hazavisszük őket, így minimalizálhatjuk a baktériumok szaporodását. Szintén fontos a tojások ellenőrzése. Nyissuk fel a dobozt, és ha van benne sérült tojás, azt mindenképpen dobjuk ki. Ha megrepedt vagy eltörött valamelyik héj, annak mindenképpen mennie kell, amennyiben pedig fura szagot érzünk, nézzük át alaposan mindegyik darabot. Érdemes követni azt a szabályt is, miszerint, ha a tojás több mint két órán keresztül szobahőmérsékleten maradt, ki kell dobnunk.
Végül, de nem utolsó sorban magunkra is figyelmet kell fordítanunk. A tojások kezelése előtt és után alaposan mossunk kezet a keresztszennyeződés elkerülése érdekében. Használjunk továbbá külön edényeket és vágódeszkákat a tojásokhoz, hogy elkerüljük a baktériumok átterjedését más élelmiszerekre.
Úszóteszt
Meglehet, hogy elfeledkezünk a tojásról, és véletlenül mégis kint hagyjuk. Ilyen esetben, ha nem szeretnénk kidobni, még van egy lehetőségünk. Elvégezhetjük az úgynevezett úszótesztet: ehhez töltsünk meg egy tálat hideg vízzel, és óvatosan helyezzük a tojásokat a vízbe. Ha a tojások lesüllyednek az aljára, és vízszintesen állnak, akkor frissek és biztonságosan fogyaszthatók. Ha a felszínre úsznak, vagy egyenesen állnak, előfordulhat, hogy romlásnak indultak, ezért dobjuk ki őket.
Még több az egészségről: