A TikTokon gyakran terjednek különböző trendek, amiket néha egyszerűen muszáj kipróbálnunk – ilyen az is, hogy a reggeli kávénkhoz tojást adunk. És itt nemcsak a tojássárgájáról és a fehérjéről van szó – hanem a tojáshéjról is! A tojás állítólag javítja a kávé ízét és textúráját, így simább, krémesebb lesz a végeredmény. De vajon jót tesz nekünk?
Hogyan vált trenddé?
A vírusvideó, amit Instagramon és TikTokon is közzétettek, Jimmy Johnson barista (@jimmythebarista) nevéhez köthető. Ő a tojásos kávét úgy készíti, hogy egy egész tojást feltör egy kis tálba kávézaccal és vízzel, majd az elegyet több vízzel egy serpenyőben felforralja, és átszűri egy bögrébe.
Ahogy Johnson a videójában elmondja, a tojásos kávé már régóta létezik. Az 1800-as évekig nyúlik vissza: ekkor svéd bevándorlók hozták az Egyesült Államokba ezt a receptet, és a templomokban készítették el. Így kapta a „templom alagsori kávé” nevet.
Johnson két fő okot említ, amiért érdemes a tojást hozzáadni a kávénkhoz.
A tojássárgája és a fehérje tisztítja a kávét, csökkenti a keserűségét, a héj pedig mérsékli a savasságot, így gazdag, sima és krémes italt eredményez
– mondja.
A végeredményt egyfajta „fekete teához” hasonlítja, aminek nincs fanyar beütése.
Biztonságos ez?
Bár a végeredmény ízletes lehet, érdemes óvatosnak lenni, ha tojást, különösen nyers vagy félig főtt tojást adunk a kávéhoz. Ugyanis mind a nyers tojásnak, mind pedig a tojáshéjnak megvannak a maga egészségügyi kockázatai. A nyers alapanyag szalmonella baktériumot hordozhat, ami élelmiszereredetű megbetegedést okozhat. A tojáshéj pedig, ha nincs megfelelően megtisztítva, baktériumokat, például szalmonellát, E. colit vagy Campylobactert tartalmazhat. Sőt: a tojáshéj éles vagy szilánkos darabjai sérülést okozhatnak az emésztőrendszerben.
@jimmythebarista What happens when you put an egg in your coffee? #coffee #barista ♬ New Home - Frozen Silence
Csináljuk jól!
Itt tehát kiemelten fontos, hogy megfelelő technikával készítsük el az italt.
Például, a hozzáadott kávénak legalább 160 fokosnak kell lennie ahhoz, hogy a vele kezelt tojást biztonságosan fogyaszthassuk, és ne kelljen a szalmonellafertőzéstől tartanunk.
(Itt azért azt megjegyezzük, hogy a pasztőrözött tojások általában biztonságosak nyersen is. A pasztőrözés során a tojásokat olyan hőmérsékletre melegítik, amely elég magas ahhoz, hogy elpusztítsa a káros baktériumokat, például a szalmonellát, de nem főzi meg a tojást)
Megéri?
A trendnek tehát többféle kockázata is van, amelyek nem biztos, hogy egyensúlyban vannak az előnyeivel. Biztonságosabb alternatíva például az, ha pasztőrözött folyékony tojást használunk a „sima” helyett, míg a savasság ellenszereként tejet vagy tejszínt adhatunk a presszókávéhoz. Ha pedig a fehérjetartalma miatt adnánk hozzá a nyers tojást, inkább helyettesítsük fehérjeporral.
Még több a kávéról: