A húsvéti tojásfestésnek számomra mindig is volt egyfajta varázsa. Már kiskoromban is képes voltam órákat pepecselni egy-egy tojással, később pedig még nagyobb energiát fordítottam rá, hogy a legmutatósabbak legyenek. Az évek során rengeteg praktikát kipróbáltam már (körömlakkal, szalvéta- és gyertyatechnikával), de egy kimaradt: a természetes alapanyagokkal festés. Úgy gondoltam, túl sok időt venne igénybe. Viszont most megváltozott a véleményem!
Minden egy cikkel kezdődött
Amikor elkezdtünk húsvétra ötletelni a szerkesztőséggel, bedobtam a témát: csinálhatnánk egy olyan cikket, amiben górcső alá vesszük, hogyan festhetjük be a húsvéti tojásokat különféle élelmiszerekkel. Tetszett nekik a koncepció, és eldöntöttük, úgy lenne az igazi, ha mi magunk is kipróbálnánk a módszereket, hogy számotokra is megkönnyítsük a készülődés időszakát.
Úgy döntöttem, hogy 4 eljárást tesztelek, azonban az összes recepthez, amelyet kiválasztottunk, fehér tojásokra volt szükség. Nyilván ezekkel sokkal egyszerűbb dolgozni, hiszen könnyebben megfogják az ételek a hófehér tojáshéját, azonban itthon csak nagyon nehezen lehet őket beszerezni. Ekkor jött a felismerés: a tojásfehérítés is megér egy misét!
Tojásfehérítő próbálkozások
Nyilván ehhez komoly kutatómunkára és kísérletezgetésekre volt szükségem. Alapvetően úgy gondoltam, hogyha beáztatom a tojásokat hypoba, azzal meg is oldom ezt a kérdést. Sajnos nem így lett! Bár kicsit halványult a színe, közel sem értem el azt az eredményt, amit szerettem volna. (Én naiv, a domestosszal is próbálkoztam, de nyilván ezzel sem jártam sikerrel.)
Olvastam egy olyan praktikáról a neten, mely szerint hideg ecetbe kell beleállítani a tojást. Kerek hat óra múlva fehérek is lettek, de úgy gondoltam, ennél biztosan van gyorsabb megoldás is. Így akadtam rá egy főzési technikára, amihez mindössze 5 hozzávaló kell (igen, ebbe a lábas is beleszámít), és elvileg csak 30 percre van szükség a tökéletes fehérség eléréséhez.
A nagy teszt
Minden alapanyag fellelhető volt a konyhámban, így este 10-kor neki is álltam a próbaüzemnek. Végigvittem a főzési procedúrát, majd jött a feketeleves: a befejezés ugyanis akkor tökéletes, ha teljesen megszabadulunk a tojáshéj barnás rétegétől, ehhez pedig sikálnunk kell. A dörzsike lesz a legjobb barátunk, és ha, elég kitartóak vagyunk, az eredményünk vakítóan fehér, festésre kész tojások tömkelege.
Íme tehát a legjobb módszer (szerintem), hogy kifehérítsd a tojásokat:
Hozzávalók:
- dörzsi szivacs
- nagy lábas
- 10%-os ecet
- víz
- 10 db tojás
Elkészítés:
Négy-négy deciliter vizet és az ecetet a lábasba öntjük, majd óvatosan belerakjuk a tojásokat, ezután alacsony lángon elkezdjük forralni. Sikeres a folyamat, ha a víz tetején rózsaszín habréteg képződik.
Amint elkezd gyöngyözni a keverékünk, további 10 percig főzzük, majd letekerjük a gázról, és további 10 percet állni hagyjuk. Ne ijedjünk meg, ha itt még csak fakóbbnak tűnnek, hiszen le kell még róluk dörzsölni az említett barna részeket!
Egyesével vegyük ki a tojásokat, majd óvatosan dörzsöljük le őket, ameddig fehérek nem lesznek. Mossuk meg őket alaposan, hogy az összes színes réteg eltűnjön róluk, majd gyengéden törölgessük át őket egy tiszta konyharuhával. Ezután bátran pingálhatjuk őket kedvünkre.
Még több!
Nehogy azt higgyétek, hogy itt megállunk! További négy, szemet gyönyörködtető festési technikát mutatunk nektek hamarosan, amelyeket könnyedén, kisgyermekkel is alkalmazhattok húsvétkor. Ráadásul az összeshez természetes alapanyagokat használunk majd. Tartsatok velünk!
További cikkek, hogy idén is tökéletes legyen a húsvét:
- 9 gluténmentes kuglóf, ami a húsvéti asztalon is jól mutat
- Felfedjük előttetek a tökéletes húsvéti fonott kalács titkait
- 15 talpig krémes sütemény, amit már húsvétra is megjegyezhetsz magadnak
Fotók: Réthly Dávid