Kiderült, eddig egész életünkben rosszul tároltuk a tojást – Ez lenne a helyes tartás?

Mi lenne, ha egy teljesen logikus magyarázatnak köszönhetően bebizonyítanánk, hogy eddig egész életünkben rosszul tároltuk a tojást? Meglepődnétek?

A tojás tartásával, tárolásával és felhasználásával nem lehet eleget foglalkozni: megfejtettük, mit jelentenek a jelzések a tojás héján, kipróbáltuk a legújabb reggeli tojásos őrületet, az internetnek köszönhetően pedig még egy zseniálisan egyszerű trükköt is találtunk a tojás szétválasztására.

A következő tipp szintén zseniálisan egyszerű, ráadásul a hozzá tartozó magyarázat is logikus. Amióta világ a világ, és létezik bolti tojáseladás, a tojásokat mindig úgy kapjuk kézhez, hogy a dobozban a keskenyebb vége néz felfelé, a szélesebb vége pedig alul csücsül. Nos, egy új elképzelés szerint a tojásnak éppen fordítva, a keskenyebb végével lefelé kéne állnia a tojástartóban, így ugyanis tovább őrzi meg szavatosságát - írja többek között a Science Focus nevű internetes oldal.

Hogy miért is jobb így tárolni a tojást?

A tojás szélesebb oldalán található a légkamra, ez az a kis, levegővel teli buborék, amelyen keresztül a csibék a tojásban levegőhöz jutnak. Ahogy a tojás öregszik, úgy lesz egyre nagyobb a benne lévő buborék, mert a tojás pórusain keresztül beszivárog a levegő. Idővel aztán nem csak a levegő, a baktériumok is be tudnak jutni a pórusokon keresztül. Érdekes tény, hogy míg a tojássárgája könnyen megromlik, a fehérje - lúgossága miatt - sokkal ellenállóbb a baktériumokkal szemben.

Ha a tojást a szélesebb felével felfele tároljuk, a benne lévő buborék távol marad a sárgájától, ezáltal nehezebben érnek el oda a baktériumok. Egy másik előnye a tojások csúccsal lefelé tárolásának, hogy a tojássárgája középen marad, így például töltött tojás készítésekor könnyebben tölthető, kerekebb sárgájú tojásokat kapunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a praktikák is érdekelhetnek:

Forrásaink voltak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...