Szójababtúró, aludt szójatej, szójababsajt – a tofunak számos magyar neve van, hiszen ez az egyik legismertebb húshelyettesítő alapanyag, amelyet bátran lehet használni levesekbe, főételekbe, sőt még akár desszertekbe is. Neutrális ízének köszönhetően szinte bármilyen ételben jól mutat, hiszen könnyen felveszi a fűszerek, szószok ízét.
Amikor tofut vásárolunk, sokszor látjuk, hogy a minél frissebb állag fenntartásáért az alapanyag vizes közegben van tárolva. Ezt a főzés előtt mindenképpen érdemes leönteni vagy leszűrni, ha pedig igazán krémes állagú, az ízeket még jobban magába szívó tofuból akarunk főzni, egyetlenegy dologra lesz szükségünk: a fagyasztóra.
A tofu több mint 80 százaléka víz. Fagyasztáskor a víz jégkristályokká alakul, amelyek kitágítják a tofuban lévő fehérjéket. Felolvasztás után a tofu porózusabbá válik, és több nedvesség tud távozni belőle, mintha csak kinyomkodnánk. Ez segít a húsosabb textúra kialakításában, és gyakran ropogósabb külsőt eredményez.
A fagyasztás nem változtatja meg a tofu ízét, csak a textúráját és a színét (enyhén sárgává válik). Felolvasztás és lecsöpögtetés után a húsosabb textúra könnyen magába szívja a szószokat és fűszereket, így még ízletesebb lesz a végeredmény.
Hogyan fagyasszunk?
Tofuból érdemes a keményebb változatokat választani a fagyasztásra. Fagyaszthatjuk a tofut egyben is, de a legjobb, ha felkockázzuk, a pontos menethez az insider cikke a következőket javasolja:
- Kibontás után hagyjuk az egész tofukockát egy kicsit száradni.
- Vegyünk elő egy kisebb tálcát vagy egy kicsi tepsit, és fektessünk rá egy műanyag fóliát.
- Kockázzuk fel a tofut, tegyük a tálcára egymástól távol a darabokat, és rakjuk be 2-3 órára a fagyasztóba.
- Ezután szedjük ki a fagyasztóból, a kockákat pedig szórjuk be egy légmentesen lezárható tasakba, és tároljuk akár 6 hónapig a jéghűtőben.
Ha teheted, főzés előtt néhány órával egy tálba téve mindenképpen olvaszd ki a tofut a hűtőben, így ugyanis a maradék víz is távozik majd az alapanyagból, és még könnyebben elérhetjük a húsos textúrát. Ha felolvadt, jól csepegtessük le az alapanyagot, a még szilárdabb állag érdekében pedig használat előtt egy tiszta konyharuhával vagy száraz papírtörlővel itassuk le a felesleges nedvességet. Ha levest vagy valamilyen pörköltszerű ételt készítünk, akár ki is hagyhatjuk az olvasztást.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: