Nem kérdés, hogy az egészséges táplálkozás minden szervünk számára a megfelelő működés alapja – a különböző étrendeket azonban általában inkább fogyási célból írják össze, mint szívegészségügyi megfontolásból például. Az Amerikai Szívtársaság azonban most összeállított egy tízlépcsős étrendet a szívbetegség megelőzéséért, ami segíthet abban, hogy a lehető legjobb állapotban tartsd a szívedet és az érrendszeredet is – és valójában gyakorlatilag az egész testedet, ugyanis ezek nagyjából az egészséges táplálkozás legfontosabb pillérei.
Ez azonban nem akármilyen diéta: úgy találták ki, hogy mindenkinek a saját életviteléhez és ízléséhez igazodhasson, ahelyett, hogy szigorú diétát kellene követnie. Az erről szóló jelentés a legfrissebb tudományos eredményeket foglalja össze a témában, és megfelelő rugalmassággal kezeli az elfogyasztott ételeket.
Az étrend a rendszeresen elfogyasztott ételek és italok egyensúlyára, változatosságára, mennyiségére és kombinációjára alapul.
Az összeállító szakértők arra is rámutatnak, mennyire fontos az étkezéssel kapcsolatos oktatás – anélkül nem tudjuk, mit miért eszünk, és mi miért tesz jót a testünknek. Azt is megjegyzik, hogy a legtöbb étrendnél mennyire nehéz nem otthon főzött ételeket enni, és szocializálódni, annyira megkötik, mit ehet az ember és mit nem – ez a tízlépcsős diéta azonban nem ilyen.
Tulajdonképpen nem is étrendről van szó, hanem tanácsokról, amelyeket a szív egészsége érdekében érdemes betartani.
De mi ez a tíz lépés?
- Az egészséges testsúly megőrzése érdekében egyensúlyba kell hozni az élelmiszer- és kalóriabevitelt a fizikai aktivitással.
- Mindenféle ételt érdemes enni, sok zöldséggel és gyümölccsel, hogy az étrendkiegészítők helyett az ételből vigyük be a szükséges tápanyagokat.
- Teljes kiőrlésű élelmiszereket részesítsünk előnyben.
- Az étrend tartalmazzon egészséges sovány és/vagy magas rosttartalmú fehérjeforrásokat, például növényi fehérjéket (diófélék és hüvelyesek), halat vagy tenger gyümölcseit, alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket, sovány húsdarabokat, és korlátozza a vörös és feldolgozott húsok fogyasztását.
- Olyan olajokat fogyasszunk minden nap, amelyek nem a trópusokról érkeznek, például olíva- vagy napraforgóolajat.
- Amikor lehetséges, válasszunk feldolgozatlan élelmiszert a feldolgozott helyett.
- Minimalizáljuk a hozzáadott cukrot tartalmazó italok és ételek fogyasztását.
- Kevés sót használjunk főzésnél.
- Korlátozzuk az alkoholfogyasztást.
- Ezeket a tanácsokat akkor is alkalmazzuk, ha mi készítjük, és akkor is, ha vesszük az ételt.
Még több diéta: