10 ok, amiért muszáj lefogynod, és 5, amiért nem

Nagyon sokan azért vágnak bele a fogyókúrába, mert csinosabbak szeretnének lenni. Pedig vannak ennél fontosabb okok is.

Vitathatatlan tény, hogy manapság a fogyókúrák legjelentősebb motivációja a szépség - azaz, “ha lefogyok, szebb leszek”. Ez sajnos már kamaszkorban, de kislányoknál akár még korábban is megjelenő fals motiváció, ami teljesen tévútra viszi az embert. 

Ne azért akarjunk fogyni, mert:

  • olyanok szeretnénk lenni, mint a divatmagazinok címlapján a modellek
  • a barátnőnk eggyel kisebb farmert hord, mint mi
  • egy buta internetes cikk szerint 60 kg felett lenni nőként ciki
  • egy tinimagazin szerint a fiúk a szupervékony lányokat szeretik
  • 45 évesen annyi kg szeretnénk lenni, mint 19 évesen.

Szerintem az ideálisan vékony nőmodell divatjának egyik legkomolyabb mellékhatása, hogy a túlsúlyt esztétikai szintre helyezi. Ez a rossz útra irányító cél eltereli a figyelmet a valós problémákról: azaz a túlsúly, az elhízás egészségünkre ható káros következményeiről. Persze a testünk megítélésének mindig is lesz egy esztétikai szintje, ez azonban erősen ízlésalapú, azaz kinek a lapos, kinek a gömbölyű, kinek a feszes, kinek a lágy jön be.

Ami azonban nem ízlés, hanem élettani alapú, az a többlet kilók egészségkárosító hatása.

Nézzük meg, mi vár ránk, ha plusz kilókat cipelünk éveken át:

Szívbetegség

A túlsúly jelentősen megterheli a szívünket, hiszen a nagy súly mozgatásához keményebb munkára kényszerítjük. A túlsúly és az elhízás a szív- és érrendszeri-betegségek egyik fő kockázati tényezője.

Magasvérnyomás-betegség

A magasvérnyomás-betegség az egyik vezető betegség ma hazánkban, a szív- és érrendszeri betegségek, akut események egyik fő oka. Jó hír, hogy a testsúly csökkenésével látványosan javulnak a vérnyomásértékek is.

Inzulinrezisztencia, cukorbetegség

Bár nem minden IR-es és cukorbeteg túlsúlyos, az optimálisnál nagyobb testtömeg fontos rizikófaktora a kettes típusú cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kialakulásának. 

Daganatos betegségek

Az elhízás kockázati tényezőként kapcsolatba hozható számos daganatos megbetegedéssel: pl. nyelőcső-, mell-, vastag- és végbél-, hasnyálmirigy-, epehólyagrák.

Meddőség

A túlsúly hatással lehet a hormonális rendszer, így a petefészek működésére is, fogamzóképes nőknél ez teherbeesési nehézségekhez, akár meddőséghez is vezethet. Nem meddőségi kérdés, de ide kapcsolható, hogy túlsúly esetén a női és a férfi libidó is csökkenhet.

Mozgásszervi betegségek

A fokozott terhelés miatt sérülnek az ízületek, elsősorban a csípőízületek, a térd, a boka, hiszen rájuk nehezedik a súly, ők felelősek a súly mozgatásáért, szállításáért. Ide tartozik a hát- és gerincfájdalom is, amely a test súlypontjának áthelyeződéséből fakad.

Bőrbetegségek

Az egymásra boltosuló zsírrétegek miatt a bőr összehajlik, állandóan dörzsölődik. Az így kialakuló redők tisztítása nehézkes, megül bennük az izzadság, a dörzsölés miatt sérül a hámfelület - kiváló táptalaj a kórokozók pl. gombák számára.

Nehézlégzés, fulladás

A túlsúly miatt nő a hasűri nyomás, ez nehezíti a légzőizmok munkáját, gyakori a légszomj, akár az éjszakai fulladás is. Ez utóbbi ráadásul kialvatlansághoz, alvászavarhoz is vezethet. Emellett már egy rövidebb séta, pár lépcsőfok is megterhelő lehet.

Szociális hátrány

Ez elsősorban gyermekkorban figyelhető meg: a kövér gyereket csúfolják, kiközösítik. Felnőtt korban is találunk erre természetesen példát, bár itt leginkább már csak a háta mögött beszélik ki a túlsúlyos embert, szemtől szembe már kevesen vállalják fel a véleményüket. A kiközösítés mellett szintén jellemző, hogy a túlsúlyos ember maga vonul ki a közösségből, bújik el, hiszen a túlsúlya miatt nehezebben tud részt venni aktívabb programokon, nem szívesen megy úszni, strandra, párkapcsolatot is nehezebben alakít ki.

Pszichés betegségek

Az elszigeteltségből, a közösségből való (önkéntes v. kényszerű) kikerülésből fakadóan pszichés betegségek, akár depresszió is kialakulhat.

A fenti tíz ok számomra nagyobb jelentőségű, mint a szépségre való törekvés. Jó tudni, hogy a túlsúly, az elhízás következtében kialakuló krónikus betegségek kockázata a testsúly csökkentésével egyértelműen csökken, nyilvánvalóan meghosszabbítva egészségben leélt éveink számát. A testsúly csökkenésével, a fizikum javulásával társadalmi megítélésünk is javul, jobb lesz a közérzetünk, újra aktív részesei lehetünk baráti körünknek, családunknak. Bár mínusz tíz kiló nem fogja megoldani az összes problémánkat, már az is nagy előrelépés, ha a potenciális betegségeket, és azok életmódunkra, életkörülményeinkre, munkánkra, kapcsolatainkra való hatását kiküszöböljük.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...