Nem ízlik az otthon készített saláta annyira, mintha étteremben ennéd? Ennek több oka is lehet, például az alapanyagok helytelen kiválasztása, az öntet nem megfelelő aránya, a nem jól párosított hozzávalók, és még sorolhatnánk.
Mosás, szárítás
A legtöbb ember egyszerűen csak leöblíti a zöldségeket vagy a salátát a mosogatóban, de ez sokszor nem elég. Ahhoz, hogy tökéletesen tiszták legyenek a zöldségek, engedjünk vizet egy tálba, majd jó alaposan dörzsöljük át őket. Öntsük le róluk a vizet, majd töltsük fel újra az edényt vízzel. Ezt addig ismételgessük, míg egy szem homok sem lesz már a tál alján! Ezután a salátát tegyük egy szűrőbe vagy papírtörlőre, és várjuk meg, amíg kellően lecsöpög róla a víz. A teljesen száraz levelekre így könnyedén rátapadhat majd a salátaöntet, a felesleges víz pedig nem fogja felhígítani a mártást.
Fűszerezés
Nem számít, ha csak egy kevés olaj, ecet és só kerül a salátára – ez éppen elegendő fűszerezés a finom zöldségeknek - , ezeket azonban tényleg nem érdemes kihagyni salátakészítésnél.
Savanyított reteksaláta recept
Használjunk különböző textúrákat
A saláta akkor lesz igazán izgalmas, ha keverjük az állagokat! A roppanós zöldségekhez válasszunk ropogós olajos magvakat, krémes salátaöntetet, lédús paradicsomot, puha vagy épp omlós sajtokat és édeskés (szárított) gyümölcsöket. A variációk száma végtelen, merjünk kísérletezni!
Harmonikus ízek
A saláta lehet sós, édes, savanyú és akár keserű is egyben. Ezt az ízegyüttest elérhetjük húsokkal, gyümölcsökkel, zöldségekkel, citrusfélékkel, na meg némi vinaigrette hozzáadásával.
Grillezett édeskömény-saláta recept
Szezonális zöldségek
Zöldséget az év bármely szakában vásárolhatunk, de nem mindegy, mikor mit választunk: érdemes mindenképp a szezonális alapanyagokat előnyben részesíteni, hiszen azoknak sokkal jobb az íze, vélhetően hazai termékek, tehát nem utaztak sokat, míg ideértek, ízesebbek és egészségesebbek is.
Az öntetek és az arányok
Nem kell, hogy a saláta tocsogjon az olajban, az ecetben vagy egyéb öntetben, figyeljünk a mennyiségre. Emellett az is fontos, hogy a folyékony halmazállapotú anyagokat csak közvetlen a tálalás előtt öntsük a salátára, így elkerülhetjük, hogy elázzanak a friss zöldek. De még ilyenkor sem kell túlzásba esni, a kevesebb itt is több!
Bulgursaláta kefires öntettel recept
Pirított magok
Mielőtt megszórnánk a salátánkat némi olajos maggal, érdemes előtte egy serpenyőben megpirítani őket, hiszen akkor jön csak ki igazán az ízük. Ha megpirult a mandula, dió vagy a napraforgómag, mindenképp hűtsük le, mielőtt a salátánkra kerülnének, mert megfonnyadnak a levelek a hőtől. Ezek az apró ropogós magocskák bármilyen salátára felteszik a koronát. Nem érdemes kihagyni!
Kísérletezzünk a különböző olajokkal és ecetekkel
A balzsamecetet és az olívaolajat valószínűleg senkinek nem kell bemutatnunk, hiszen ez a két legismertebb öntet, amit saláta kaphat. De megéri kipróbálni ezeknél karakteresebb ízeket is, mint például a dióolaj, a rizsecet vagy a sherryecet.
Fűszernövények és virágok
A menta, a bazsalikom, a petrezselyem, az édeskömény és a kapor mind-mind üdítően hathat a salátában. Ha azonban ehető virággal próbálkoznánk, nemcsak hogy egy újszerű ízzel gazdagodunk, de igen dekoratív látványt is nyújt majd.
Tavaszi saláta árvácskával recept
Egy kis luxus
Kék sajt, lazac, konfitált kacsa, fürj tojás vagy akár csontvelő is kerülhet a zöldségek mellé. Ezekkel a hozzávalókkal igazán exkluzív és kiadós salátákat készíthetünk.
(via: yumsugar)