Így készíts házi savanyúságot egyszerűen és nagyszerűen

Jönnek az első, igazi őszi hidegek, így ideje feltölteni zöldségekkel a kamrát. Elvégre mi, magyarok nemcsak a gyümölcsöket, de a zöldségeket is imádjuk eltenni télire. (x)

Uborka, csalamádé, almapaprika, káposzta, vecsési – valószínűleg mindannyiunknak megvan a kedvenc savanyúsága, amit szívesen fogyasztunk húsok mellé vagy akár magában is. Ha viszont eddig csak a boltban vettétek meg a liblingterméket, itt az ideje változtatni rajta, zöldséget savanyúságnak eltenni ugyanis igazán gyerekjáték. Mutatjuk is, hogyan fogjatok hozzá.

Zöldségek

Savanyúságot gyakorlatilag bármilyen zöldségből vagy zöldségkombinációkból készíthetünk, persze azért vannak a műfajnak sztárjai, ilyen a paprika, a káposzta, a répa, az uborka vagy a karfiol. Nagyon fontos, hogy a zöldségek egészségesek és kemények legyenek, nehogy megromoljon vagy túlpuhuljon a savanyúságunk. Érdemes játszani a zöldségek színeivel, méghozzá nemcsak azért, mert így szebb üvegeink lesznek, hanem mert minél színesebb, annál többféle vitamin kerül a savanyúságunkba.

Savanyúság egyszerűen - pontos receptet ITT találsz hozzá

De nemcsak a szín, hanem a forma is számít a zöldségeknél. Egyrészt sokkal izgalmasabb a savanyúság akkor, ha többféle textúrájú zöldség is van benne. Úgyhogy ne mindent szeletelve tegyünk el, legyen a mixünkben karikázott, darabolt és csíkozott összetevő is. Arra azonban figyeljünk, hogy lehetőleg egyformán tudjanak megpuhulni a zöldségek, így az olyan nagyobb alapanyagokat, mint amilyen például a karfiol, érdemes apróbb, falatnyi rózsákra szedni.

Felöntőlé

Savanyúságot jellemzően kétféleképpen szoktunk készíteni, vagy a zöldségeket sózzuk közvetlenül, vagy felöntőlevet készítünk. Előbbi esetben a sót, a fűszereket és a savas bázist összekeverjük a felaprított zöldségekkel, majd hagyjuk pihenni pár órát. A zöldségek ezalatt a sóval való érintkezés hatására levet eresztenek, a savanyúságot pedig a  saját levében tudjuk eltenni. Ez a technika főleg káposztás savanyúságoknál, például a csalamádénál működik jól.

Mi azonban most a felöntőlés verziót mutatjuk meg nektek, ami szintén univerzálisan használható akármilyen zöldséggel, ráadásul így azonnal üvegezhetjük a savanyúnkat.

A felöntőléhez sóra, cukorra, fűszerekre, vízre és ecetre lesz csak szükségünk. Fűszerek közül fekete bors, mustármag és fokhagyma mindenképpen kerüljön bele,

de kívül nyugodtan kísérletezhezzünk további fűszerekkel, például kaporral, kardamommal, köménnyel, szegfűborssal. A fűszereket érdemes az elején szárazon lepirítani, így sokkal több aroma szabadul fel belőlük. Ezután jöhet rájuk a só, a cukor és a víz, az egészet forraljuk fel, majd főzzük negyed órát.

Ami az ecetet illeti, a mi receptünkbe most 3dl almaecet került, ami egy 5%-os ecetféle. Ha ennél töményebb ecetet használunk, csökkentsük mennyiségét a százalék növekedésével arányosan. Az ecetet a kész, tűzről lehúzott páchoz öntjük és elkeverjük.

Tedd el most a téli energiabombát - pontos receptet ITT találsz!

Összeállítás

Az előkészített zöldségeket csírátlanított, jól záródó üvegekbe pakoljuk. Fontos, hogy tiszta kézzel vagy céleszközzel nyúljunk a zöldségekhez, és hogy az üvegek légmentesen zárhatóak legyenek, különben könnyen megromolhat a savanyúságunk. A zöldségeket pakolhatjuk vegyesen, vagy rétegezhetjük színek szerint is, a lényeg, hogy a felöntőlét még forrón öntsük rá. Ha nem szeretnénk a kész savanyúságban darabos fűszerekkel találkozni, a levet érdemes szűrőn keresztül önteni.

A savanyúságot ezután hagyjuk hűvösebb, sötét helyen érni legalább 3-4 napot. Felbontás után a bontott üveget tároljuk hűtőben, és mindig csak tiszta eszközzel nyúljunk bele. 

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...