Így védd magad a kínzó parlagfű-allergia tünetei ellen

Jön a parlagfűszezon, az erre a növényre allergiások pedig sajnos jól tudják, milyen kínzó időszak áll előttük. Szakértők segítenek, hogy kicsit könnyebb legyen elviselni az utolsó nyári heteket pollenallergiásan!

Az allergia napjainkra valódi népbetegséggé vált Magyarországon. Egyes adatok szerint a lakosság több mint negyede küzd valamilyen allergiával, minden tizedik ember számára pedig kifejezetten a parlagfű pollenje okoz nemkívánatos tüneteket. A globális felmelegedés és a légszennyezés ráadásul csak fokozza a problémát. A melegebb, nedvesebb telek hosszabb pollentermelést eredményeznek, míg a légszennyező anyagok rátapadnak a pollenszemcsékre, így azok könnyebben utat találnak maguknak a szervezetünkbe a nyálkahártyán keresztül.

A lakosság több mint negyede küzd valamilyen allergiával

A parlagfűszezon kezdetén az LG szakértői összegyűjtöttek néhány tippet, amellyel magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy ezt az időszakot a lehető legkevesebb kellemetlenséggel vészeljük át:

1.) Tervezzünk előre, és utazzunk, ha tehetjük

Figyeljük rendszeresen a pollenjelentéseket, és ha módunkban áll, a legnagyobb pollenkoncentrációjú időszakokban utazzunk el tisztább levegőjű vidékre – például hegyekbe vagy vízpartra – , hiszen a tengerszint feletti területeken és a vízpartok közelében általában alacsonyabb a pollenkoncentráció.

Ha nyaralni megyünk, válasszunk olyan időszakot és helyszínt, ahol a parlagfű pollenje kevésbé van jelen. Tájékozódjunk előre az úti célunk pollennaptárja alapján is.

2.) Öltözködés és tisztálkodás

Hazaérkezéskor lehetőleg azonnal cseréljük le a ruhánkat, és tegyük a szennyestartóba vagy a mosógépbe, de semmiképp se hagyjuk a hálószobában. Mossunk alaposan kezet, öblítsük le az arcunkat langyos vízzel, és tisztítsuk meg az orrunkat is. Mivel a hajunk igazi pollencsapda, ne halogassuk a hajmosást sem. Ha nagyon magas a pollenkoncentráció, fontoljuk meg fejfedő viselését a szabadban. Este zuhanyozzunk le, hogy az esetlegesen a bőrünkön és a hajunkban ragadt polleneket eltávolítsuk ágyba fekvés előtt.

A légkondicionálók szűrőit se felejtsük el időnként tisztítani!

3.) Alapos és rendszeres takarítás

Porszívózzunk gyakrabban, lehetőleg olyan készülékkel, ami képes a mikroszkopikus méretű részecskéket is felfogni. Mossuk fel a padlót hetente többször, és portalanítsunk minden felületet rendszeresen nedves törlőkendővel.

Fordítsunk figyelmet a függönyök, szőnyegek tisztítására is, vagy akár fontoljuk meg, hogy a pollenszezon idejére eltávolítjuk ezeket. Az elektromos készülékek – ventilátorok, légkondicionálók szűrőit – se felejtsük el időnként tisztítani.

4.) Textíliák fokozott tisztántartása

Mossunk gyakrabban ágyneműt, a párnahuzatot legalább hetente egyszer tegyük mosógépbe. Ma már léteznek olyan készülékek, amik a gőz erejével rendkívül hatékonyan képesek megbirkózni a mikroszkopikus szennyeződésekkel: a Steam™ technológiával ellátott LG mosógépek a ruhákban és plüssjátékokban megbújó allergének 99,9%-át is eltávolíthatják. A szárítást végezzük beltérben vagy szárítógéppel, ne teregessük a ruhákat a szabadban, ahol újra megtapadhatnak rajtuk a pollenek. Lehetőség szerint használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt.

Szerezzünk be egy minőségi légtisztítót vagy egy légkondicionálóval kombinált légtisztító készüléket!

5.) Otthoni levegőminőség javítása

Szellőztessünk este vagy kora reggel, amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció. Ez általában hajnali 3-5 óra között, illetve eső után a legideálisabb. Szerezzünk be egy minőségi légtisztítót vagy egy légkondicionálóval kombinált légtisztító készüléket. A modern berendezések képesek kiszűrni a mikroszkopikus méretű részecskéket is, és akár fertőtlenítő funkcióval is rendelkezhetnek. Például a DualCool rendszerű légkondicionálók képesek 1 mikronos méretű (PM 1.0) részecskéket is kiszűrni.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...