Száraz, ízetlen, unalmas, mondják rá sokan, és ez igaz is, ha nem gondoskodunk a fűszerezéséről, és arról, hogy kellően szaftos legyen a csirkemell. Ehhez mutatunk öt jó elkészítési módszert és kiegészítőt!
Hogy vágd fel?
Mivel egy zsírtalan, alapvetően könnyen kiszáradó húsféléről van szó, és a célunk az, hogy minél több nedvességet benne tartsunk a húsban, alapvetően nem szerencsés apró kockákra, darabkákra vágni. Mivel gyorsan elkészül, és könnyen szeletelhető – főleg, ha nem szárad ki – , ráérünk majd a kész húst felvagdosni, hagyjuk inkább egészben, vagy vágjuk nagyobb szeletekre, maximum csíkokra, így a sütés során a nedvesség nem távozik a húsból, és szaftos marad a csirkemell.
Előkészítés
Sok múlhat például a pácon: érdemes kipróbálni, milyen lesz a hús, ha előtte olajos-fűszeres pácba tesszük legalább húsz percre-fél órára. Így sütésnél már nem szükséges további zsiradékot hozzáadni és a fűszereknek lesz ideje átjárni a húst. Lényeges, hogy a sózást lehetőleg kerüljük, mert az kivonja a nedvességet a húsból, elég lesz majd a sütés vége felé sózni. Fűszerezni bármivel lehet, most hogy jön a tavasz, érdemes friss zöldfűszereket használni.
Az olajos pác mellett használhatunk például joghurtosat is, ekkor a joghurtban található sav járja át a húst és teszi még szaftosabbá. Sőt, érdemes joghurtba bepácolni a húst rántás előtt is, sokkal puhább és ízesebb lesz így, mintha csak egyszerűen kisütnénk a bundázott hússzeleteket.
Bár azt mondtuk, hogy a sózást érdemes kerülni, ha pácolunk, egyetlen kivétel, ha szójaszószos pácot készítünk, az ázsiai ízesítésű ételeknél érdemes sütés előtt pár perccel már bedörzsölni a szójaszósszal a húsokat, az pedig különösen finommá teszi a csirkét, ha a szójaszósz mellett mézzel, cukorral vagy épp valamilyen édes, sűrű mázzal vonjuk be. De a mézes-mustáros ízesítés is favorit, ezekhez a gyorsan elkészülő, hirtelen sült húsokhoz nagyon jó kiegészítő egy egyszerű rizsköret vagy bulgur.
A sütőbe vele
Ha nem szeretnénk a tűzhely mellett állni, míg elkészül, süthetjük a csirkemellet sütőben is, ám ekkor figyeljünk arra, hogy kellő mennyiségű szaft, azaz folyadék legyen a húson, mert tényleg pillanatok alatt kiszáradhat.
Érdemes tejszínes vagy paradicsomos mártásban sütni, a tejszínhez illik a szerecsendió, a sajt és a fokhagyma, a paradicsomszószt pedig fűszerezhetjük zöldfűszerekkel, fokhagymával, hagymával.
Sőt, turbózhatjuk más, feldarabolt zöldséggel is, amik aztán a hús mellett puhára sülnek/párolódnak a szószban, és kellemes, ragus állagot adnak az ételnek.
A sütés serpenyőben
Ha tűzhelyen, serpenyőben sütjük, használjunk jó minőségű olajat vagy vajat, amivel folyamatosan locsolgatjuk a sülő húst, hogy a zsiradék átjárja – mivel egy gyakorlatilag zsírtalan színhúsról van szó, a szaftosságot „kívülről” kell neki biztosítanunk. A hagymát, fokhagymát, ha nem használtunk a pácban, érdemes a hús elkészültének második felében beletenni a serpenyőbe, hogy ne égjen meg, mire átsül a csirkemell.
Ha pedig tejszínes szaftot szeretnénk készíteni, a majdnem kész, szépen átsült húst vegyük ki a serpenyőből, töltsük bele a tejszínt, és forraljuk sűrűre, majd helyezzük vissza a húsokat, és csak egész kevés ideig rotyogtassuk őket együtt.
Így elkerülhetjük, hogy a tejszín kicsapódjon, és kellemetlenül darabos legyen, a hús pedig nem fő túl és szárad ki.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ötletek: