Vitathatatlan tény, hogy a zsírban gazdag ételeket nagyon lehet szeretni. És itt most nem csak a kakastaréj-szalonnával körített cigánypecsenyére gondolok, hanem akár egy finom, friss vajas kiflire, egy tejföllel gazdagon megkent rakott káposztára, vagy egy tejszínes-sokgyümölcsös desszertre. A zsírtartalom krémesebbé, karakteresebbé teszi ételeinket és kihozza az ételek ízét.
Ugyanakkor azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a fő tápanyagok közül a zsírnak a legmagasabb az energiatartalma, 1 g zsír 9 kcal-t tartalmaz.
Tehát, ha minden falatnál arra törekszünk, hogy élvezhessük a krémes ízt, akkor az előbb-utóbb meglátszik majd a derékbőségünkön. Ez nem jelenti azt, hogy ezen túl mindig ott kell hagyjuk a kakastaréjt a tányér szélén, vagy, hogy csak vizes jégkrémeket szopogathatunk a nyári kánikulában, ugyanakkor az alábbi egyszerű lépésekkel szinte észrevétlenül csökkenthetjük zsírbevitelünket - akár klasszikus ételeinknél is.
Válaszd az alacsonyabbat!
Az egyik legegyszerűbb "trükk", ha már eleve alacsonyabb zsírtartalmú alapanyagokat választunk a hétköznapi étkezésekhez. Összehasonlításképpen, ha pl. reggeli szendvicsünkre 5 dkg baromfisonkát teszünk 5 dkg szalámi helyett, akkor máris spóroltunk 23 g zsírt. Ugyanígy, ha az ebédünkhöz pl. sertéscombot választunk tarja helyett, akkor 10 dkg hús esetén 17 g zsírral kevesebb lesz a húsételünk zsírtartalma.
Cseréld le!
Egyes ételeknél, mint pl. levesek, főzelékek, rakott zöldségek, mártásos húsételek, piték, sütemények, salátaöntetek esetében észrevétlenül csökkenthetjük a zsírtartalmat, ha lecseréljük a sűrítésre, krémesítésre használt tejszínt, tejfölt natúr vagy görög joghurtra. A megszokott ételkészítés, fűszerezés mellett gyakorlatilag fel sem fog tűnni a különbség.
Számítanak az adagok
Általánosságban is igaz, hogy a megfelelő adagnagyság megválasztásával már sokat tehetünk egészségünk érdekében. Például a bevezetőben említett cigánypecsenyénél maradva, az ízélmény kedvéért ehetünk a kakastaréj-szalonnából, de nem "muszáj" megennünk az egész szalonnaszeletet (vagy akár kettőt). Tejszínes-krémes fagylalt esetén is megállhatunk egy gombócnál - és ízesítsük inkább friss gyümölcsökkel tejszínhab helyett.
Egyél sok zöldséget
A szezonális zöldségek amellett, hogy gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, magas élelmirost-tartalmúak. Az élelmi rostok egy részét szervezetünk nem tudja megemészteni, ezek segítik emésztőrendszerünk egészségét, bélflóránk egyensúlyát. Ráadásul lassítják illetve korlátozzák egyes tápanyagok, többek között a zsírok, a koleszterin felszívódását. Minden étkezésünk esetén érdemes figyelmet fordítanunk arra, hogy mindig szerepeljen a tányérunkon 10-30 dkg zöldség - akár friss saláta, akár leves, főzelék, sült, párolt zöldköret formájában.
Add meg a módját!
Ha mégis úgy döntesz, hogy márpedig, ha törik, ha szakad, te cigánypecsenyét eszel vasárnapi ebédnek - ezt is lehet, természetesen. Ami fontos, hogy ez ne legyen minden vasárnap, na meg persze hétköznap sem. A hagyományos, magas zsírtartalmú, magyaros ételek lehetnek a családi összejövetelek, a nyári grillpartik, az ünnepi alkalmak elemei - nagy valószínűséggel még jobban ízlenek majd, mintha a mindennapi menünk részei lennének.
Süss egészségesen!
Számtalan olyan ételünk van, amit az eredeti recept szerint bő zsírban/olajban sütünk: pl. a rántott, bundázott ételek, sült burgonya, fánk, lángos, krokett, fasírt. Ezeknek az ételeknek a nagy részét - különösen az egyre modernebb sütőkkel - viszont elkészíthetjük összehasonlíthatatlanul kevesebb zsír felhasználásával, ha sütőben sütjük.
Serpenyőben, hirtelen sütéssel, párolással készülő ételeink esetében is minimalizálhatjuk a zsiradékfelhasználást, ha ujjnyi mély olajmennyiség helyett csak adagonként 1-2 evőkanálnyi olajat használunk.
A fentiekből is kiderül, hogy ha kiegyensúlyozottan, egészségesen szeretnénk táplálkozni, akkor sem kell örökre lemondani krémes, szaftos, ízletes kedvenceinkről. Nálam például, akármilyen egyszerűen is hangzik, a nyertes egy friss, ropogós kifli vajjal jó vastagon megkenve. Persze csak "ünnepnapokon"!
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: