A bodza a koranyári időszak legcsodálatosabb illatú virága, ilyenkor e-elidőzünk az utcán megtorpanva, és beleszagolunk a levegőbe, mert tényleg ellenállhatatlan. Gyűjtsük be a kertünkből vagy lehetőség szerint nem a legfüstösebb útmenti bokrokról a bodza jellegzetes, tányérszerű virágait, és készítsünk belőle szörpöt....de ne CSAK szörpöt! Lássuk, mire használhatjuk még a bodzavirágot:
1.) BODZALEKVÁR
Bizony, nemcsak a fekete bogyókból, de a fehér virágokból is készülhet bodzalekvár. A neten sok-sok receptet találhatsz hozzá, és akár almával, citrommal is dúsíthatod!
2.) BODZATEA
Köztudott, hogy szuper megfázásra izzasztószerként, és sokan alkalmazzuk is a bodzateát náthás, lázas időszakokban.
De tudtad, hogy vízhajtó, köhögéscsillapító, sőt emésztést elősegítő hatása is van?
Szárítsd ki a virágokat, morzsold befőttes/csatos üvegbe, és főzd teába: egy csapott evőkanál virágot forrázz le 2,5 dl vízzel, hagyd állni 15 percig. Leszűrve fogyaszthatod is, lehetőleg ízesítés nélkül.
3.) VIRÁGVÍZ
A bodzavirágból nyert virágvíz arclemosásra, de enyhe napégésre is használható. Hogy hogyan? A virágokat öntsd le forrásban lévő vízzel. Amint kihűlt, szűrd le, és két hétre tedd hűtőbe. Eleinte nem lesz kellemes illata, de a két hét elteltével ez megváltozik. Ekkor be is vetheted!
4.) FAGYI
Persze hogy fagylalt vagy jégkrém is készülhet belőle! Ezt nézd:
5.) OLAJ
Elképesztő, de még a szépségápolásban is használhatod a bodzát: tölts meg egy tiszta üveget bodzavirággal úgy, hogy az üveg tetején maradjon 3-4 cm. Tegyél hozzá 1-2 evőkanál almaecetet, majd töltsd fel az üveget jó minőségű növényi olajjal (pl. extra szűz olívaolaj, mandulaolaj, jojobaolaj stb.). Ezután tedd napos helyre 2-3 hétre. Kevergesd meg naponta. 2-3 hét után szűrd le, és hűtőben vagy száraz, hűvös helyen tárold.
Még több növény itt: