A tehéntejfehérje-allergia a szervezet kóros reakciója a tehéntejben található fehérjék ellen. A köztudatban sokszor keveredik a tejcukor-érzékenységgel (azaz a laktózintoleranciával), amikor csak a tejcukrot tartalmazó vagy enyhébb esetekben a nagyobb mennyiségű tejcukrot tartalmazó élelmiszereket kell mellőzni. Tejcukor-érzékenység esetén fogyaszthatók a laktózmentes tejtermékek, a hosszú érlelésű, gyakorlatilag laktózmentes sajtok (például: parmezán, Edami, Ementáli).
A tehéntejfehérje-allergia étrendi szempontból sokkal nagyobb kihívást jelent, hiszen tejfehérje minden tejtermékben van. Ilyenkor teljesen tartózkodni kell a tejtől és tejterméktől - még a laktózmentesektől is -, illetve minden olyan terméktől, ami akárcsak nyomokban tartalmazhat tejszármazékot, pl. tej alapú margarinok, péksütemények, csokoládék, kekszek, mártásporok stb. Ráadásul nemcsak élelmiszerek tartalmazhatnak tejfehérjét, elővigyázatosnak kell lenni a vitaminokkal, táplálékkiegészítőkkel is.
A kecsketej jobb választás?
Időről-időre felröppennek hírek a kecske-, a bivaly-, a juhtej fogyaszthatóságával kapcsolatban. Sajnos a tudomány jelen állása szerint más emlősök tejével sem lehet színesebbé tenni a tejmentes étrendet. A kecske-, a juh-, a bivalytej fehérjéi a tehéntej fehérjéihez hasonlóak, ennél fogva a szervezet ezek ellen is allergiás reakciót indít. Ezt a jelenséget hívjuk keresztallergiának. Természetesen ugyanez vonatkozik az ezekből készített tejtermékekre: a kecskesajtra, bivalysajtra is.
Miért érdemes tartani a diétát?
Gyermekek esetén a szakirodalmi adatok szerint a megfelelően alkalmazott étrendi terápia mellett a tehéntejfehérje-allergiások 50%-a az első születésnapjára, 80-90%-a pedig öt éves korára kinövi a betegséget. Felnőtteknél pedig a pontosan betartott étrend mellett elkerülhető a tünetek megjelenése, és így jelentősen javul az allergiások életminősége.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Megvan az idei év legújabb őrülete: jön a zöldborsótej!
Ahogy nő a kereslet a növényi alapú termékek iránt, úgy reagál a trendekre az élelmiszeripar is. A kókusz-, a szója-, a zab- és a mandulatej után itt a zöldborsótej.
Bodon Judit dietetikusEz történik veled, ha egy hónapig nem eszel húst
Mindig izgalmas feszegetni a határainkat, ezúttal két húsevő kollégánk próbálta ki a vegetáriánus életet egy hónapig. Olvassátok beszámolójukat!
Bodon Judit dietetikus10+1 cukormentes, zabpelyhes sütemény az év eleji diétádhoz
Belevágtál egy diétába, de nem tudsz lemondani az édességekről? Akkor próbálj ki egyet ezek közül a sütik közül!
NosaltyPuffaszt a sok zöldség? 5 tipp a dietetikustól, hogy ne...
Az egészséges táplálkozás és több betegség megelőzése, kezelése kapcsán is javasolt a rostdús étrend. Sokan azonban szenvednek ennek kellemetlen mellékhatásaitól.
Szálka Brigitta dietetikus