Ezért és így készíts hideg tésztaszószokat

Nem kell főzni feltétlenül ahhoz, hogy az ember tésztát ehessen – legalábbis a szószt biztosan nem. Elég felraknunk a főzővizet, beledobnunk a spagettit, és míg az tökéletesen al dente lesz, ügyködhetünk a hideg, főzés nélküli tésztaszószunk elkészítésén. De mégis hogyan?

A főtt étel jó, a nyers pedig rossz – talán a tűz „feltalálása” óta így érezhet minden ember. És valahol érthető is ez a hozzáállás: nem véletlen, hogy elhagytuk a gyűjtögetett bogyókat és növényeket valamint a nyers hús rágcsálását a barbecue legősibb formájáért – ennek így kellett történnie. Persze azért nem árt néha megkérdőjelezni ezeket az alapfeltevéseket: például a nyers ételek is kaphatnak egy második esélyt… mondjuk, hideg tésztaszószok formájában. A kalandozás több előnnyel is jár: nem kell főznünk (ami nyáron külön öröm), kevesebbet kell mosogatnunk, ráadásul egyes alapanyagok zamatát nem nyomjuk el hőkezeléssel, hanem hagyhatjuk őket kibontakozni, tündökölni a tányéron. Nézzük hát, hogyan és miből készíthetünk főzésmentes, hideg tésztaszószokat és azt is, hogyan tálalhatjuk őket.

Ezért és így készíts hideg tésztaszószokat

Főzésmentes technikák

Ahhoz, hogy ki tudjuk kerülni a főzés minden maceráját – mint tüzetes aprítás, párolás, hosszas rotyogtatás – olyan konyhai eljárásokra (és alapanyagokra, de erről majd később) lesz szükségünk, amelyek úgy képesek krémes-selymes mártást létrehozni, hogy mindezeket a folyamatokat átugorják.

Erre kiváló példa mondjuk a turmixolás, ami szinte bármilyen alapanyagot képes másodpercek leforgása alatt péppé zúzni.

Ez a legkomplexebb technika, amit alkalmaznunk kell majd, de akár még gépet sem kell elővennünk a szekrényből, adhatunk munkát egyszerűen a kezeinknek is – ehhez kifejezetten olyan alapanyagok kellenek majd, amelyek alapból krémesek, keverhetőek.

Nyersen tündöklő alapanyagok

De akkor ejtsünk is szót az alapanyagokról. Több ételcsoport is szóba jöhet, és mindegyik más okból kiváló választás.

  • A friss, lédús zöldségek (pl. paradicsom) könnyen turmixolhatóak, és egy kis segítséggel (olaj, száraz kenyér) képesek főzés nélkül is selymes szószt alkotni. Ha ezekre esik a választásunk, figyeljünk arra, hogy ne nyomjuk el túlságosan a mártás alapízét, használjunk kevés, friss fűszert, esetleg egy leheletnyi ecetet.
  • Továbbá bevethetjük a konzerv hüvelyeseket is – ezekből is gyorsan krémet varázsolhatunk, a hummusz mintájára. Itt, a paradicsommal ellentétben, gondoskodnunk kell a bőséges fűszerezésről, tekintve, hogy a hüvelyesek elég egyhangúak magukban.
  • Az olajban eltett, sült zöldségek (pl. paprika) hasonlóan működhetnek, ráadásul ezek már alapból tartalmaznak a szószhoz szükséges elég zsiradékot.
  • Dolgozhatunk még magvajakkal (pl. mogyoróvaj), ezekből leginkább ázsiai ihletésű szószok születhetnek.

Hideg/meleg tálalás

Az egy dolog, hogy a szósz hideg, de a tésztát mindenképpen kénytelenek leszünk megfőzni. Ez a helyzet pedig választás elé állít majd minket: lehűtsük a tésztát a szószhoz vagy sem? Nos, mindkét út járható, így csak rajtunk áll, hogy éppen milyen kedvünkben vagyunk.

A tésztát feldobhatjuk friss, aprított zöldségekkel, reszelt vagy forgácsolt sajttal, további konzerv hüvelyesekkel, magvakkal, zöldfűszerekkel – ezekkel lesz igazán teljes az élmény.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Hűsítő-frissítő, nyári ötletek várnak:

Címlapról ajánljuk

További cikkek