Egyszerre rossz és jó dolog, amikor valami rutinná válik a főzésben. Rossz akkor, ha valamit régóta megszokásból csinálunk, anélkül, hogy belegondolnánk, mit adhatnánk hozzá, mivel fejleszthetnénk tovább és tehetnénk jobbá azt. Viszont kifejezetten jó akkor, ha egy ismert, „kotta nélkül játszott” mozdulatsorról beszélünk, amit magabiztosan bevethetünk minden alkalommal. A megszokás erejére talán az egyik legjobb példát a konyhában a tésztafőzés adja: mivel gyors és könnyen összedobható ételről van szó, gyakran inkább csapás lesz a dobásból, és egy nemtörődöm étel kerül az asztalra. Pedig milyen egyszerű is a tésztafőzést igazi művészetté tenni, néhány másodperc alatt tízről százra csavarni egy tál spagetti vagy penne élvezeti értékét apró trükkökkel. Tegyük a rutin részévé ezeket a trükköket, megéri!
Nézd meg galériánkban a tésztafőzési tippeket:
5 lépés, amit soha ne hagyj ki szószos tészták készítése során
Az al dente ereje
Nem lehet elégszer ismételni, hogy a legfinomabb tészta a kissé roppanós tészta: a szétfőzés sajnos továbbra is hódít a magyar konyhákban. Főzzük kevesebb ideig, mint ami a csomagoláson szerepel, hiszen a forró szószban tovább fog puhulni, így épp tökéletes lesz az állag a tálalásnál. Ha nem bízunk az időben, mindig kóstoljunk meg egy-egy darabot.
A legapróbbra vágott hagyma
Vannak ételek, amelyeknél abszolút nem fontos, mekkorára vágjuk a hagymát. Egy tésztaszósznál azonban minél apróbb a zöldség, annál jobb. Így fog teljesen megpuhulni az összes kis kocka, és szinte beleolvadni a paradicsomos, tejszínes vagy bármilyen szószba. Szintén fontos az alacsony fokon tartott láng: szépen-lassan izzasszuk, ne pirítsuk a hagymát.
Így bánj a fokhagymával
Rengeteg mártásban és szószban elengedhetetlen a fokhagyma használata, azonban nem mindegy, milyen módszerrel hívjuk elő pikáns aromáját. A legjobb, ha a tenyerünkkel megtörünk egy-két gerezdet, majd a főzés elején az olajon megfuttatjuk őket, amíg enyhén meg nem barnulnak. Ennyi bőven elég, ne hagyjuk őket odakapni, mert akkor keserű lesz a szósz. Halásszuk ki a gerezdeket, adjuk hozzá a paradicsomot/tejszínt és minden mást, majd esetleg a legvégén dobjuk vissza őket.
Sajt a szószban
Sajtot szinte vallásos átszellemüléssel teszünk minden tésztára, de a legtöbbször csak a tálalásnál kerül az ételre a szórás. Azonban rengeteget hozzáadhatunk a fogás élvezeti értékéhez, ha a szószba is hintünk egy nagy marékkal a sajtból. Ezt a főzés legvégén tegyük, ne forraljuk, csak melegítsük, így lesz a szósznak igazán selymes, krémes állaga.
Vajjal dúsítva
Ha pedig még eggyel tovább vinnénk a dolgot, dobjunk egy kis kocka vajat is a serpenyőbe. A sajttal együtt kerüljön a szószhoz, nehogy kicsapódjon belőle a fehérje. Mind paradicsomos, mind tejszínes tésztákba tehetjük, egyszerűen nincs olyan spagetti, penne vagy fusilli, amit ne tenne selymesebbé.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További főzési tippek, amiket érdemes megfogadni: