A receptrokonság egy igen érdekes dolog: a helyzet, amikor két különböző étel alapanyagaiban és elkészítési módjában nagyban hasonlít egymásra, az eltérő folyamatok végén azonban más jellegű fogások kerülnek ki a kezeink közül…gyakran ugyanazzal az alappal. Könnyítsük meg hát a saját dolgunkat, ismerjünk meg néhány olyan édes és sós tésztát illetve kevert masszát, amelyek köpönyegforgató módon egyszerre több formát is ölthetnek a konyhában.
Nézd meg galériánkban a multifunkciós tésztákat/masszákat!
5 multifunkciós tészta/massza, amiből többféle étel is születhet
Pizza – focaccia – grissini
Mindhárom olasz finomságot technikailag kenyérfélének nevezhetjük, attól eltekintve, hogy az egyik ropogós borkorcsolya, a másik tölthető szendvicsalap, míg a harmadik szószos-sajtos főétel. Az alapjaik, pontosabban az alapanyagaik ugyanis lehetnek ugyanazok, sőt, még három különféle elkészítéssel sem kell bajlódnunk, elég, ha egyet megtanulunk jól kivitelezni.
Hozzávalók: liszt, só, langyos víz, élesztő, olívaolaj, cukor
Elkészítés: Az élesztőt a cukros vízben felfuttatjuk, majd a sóval elkevert liszthez adjuk. Mehet hozzá az olívaolaj, majd annyi plusz vizet öntünk a tálba, hogy ragacsosabb, de ne folyós tésztát kapjunk. Az egészet csinálhatjuk érzésre, fokozatosan, figyelve, hogy mennyi vizet vesz fel a liszt. A tésztát kelesszük hűtőben 24 órától kezdve akár egészen 4-5 napig is (fólia alatt természetesen). A tetszőleges felhasználás előtt pár órával vegyük ki a hidegről, hogy legyen ideje felengedni, és már indulhat is a sütés.
Pite – galette – quiche
Mind a három recepthez omlós tésztára van szükségünk, ami az egyik legegyszerűbb alaptészták egyike. Felhasználásával bármilyen édes vagy sós pitét, édes vagy sós galette-et és (kizárólag sós) quiche-t megsüthetünk – természetesen annyi különbséggel, hogy az édes felhasználási módoknál 2-3 evőkanál por- vagy kristálycukrot érdemes adni a tésztához.
Hozzávalók: liszt, só, vaj, jéghideg víz
Elkészítés: Lisztből mindig dupla annyi kell (súlyra), mint vajból, továbbá kiemelten fontos, hogy a zsiradék jéghideg és jó kemény legyen. Ezt a két alapanyagot, valamint a sót (és cukrot, ha édességet készítünk) kell gyors mozdulatokkal elmorzsolnunk, hogy olyan állagot kapjunk, mint a nedves homok. Ezt a morzsát a jeges víz fokozatos hozzáadásával tudjuk majd gombóccá formálni, amit egy pár órás hűtős pihentetés után már használhatunk is, ahogy csak szeretnénk.
Torta – muffin
Talán az egyik leginkább magától értetődőbb példa a muffinok és a torták esete: a legtöbb vajjal vagy olajjal készült kevert piskóta alkalmas mind nagyobb, mind egészen apró sütőformák kitöltésére. Az ízesítések, kiegészítések, megtöltések és a prezentálás ezer módon variálódhat, az alap mégis mindig ugyanaz marad.
Hozzávalók (általában): liszt, cukor, vaníliás cukor, vaj/olaj, tojás, sütőpor, só
Elkészítés: Mindkét recept a zsiradék és a cukrok kihabosításával szokott kezdődni. Amikor a keverék már levegős és világos színű, egyenként belekerülnek a tojások (így selymes, sima masszát kapunk), végül pedig a sóval és sütőporral elkevert liszt. A tészta bizonyos esetekben kiegészülhet tejjel is, ilyenkor lágyabb állagot és kevésbé masszív kisült piskótát kapunk.
Gofri – amerikai palacsinta
A kiadós, kényelmes reggelik és brunchok elengedhetetlen szereplői ezek a tengerentúli édességek. És nem csak ennyi közös van bennük: osztoznak a felhasznált alapanyagok listáján és a massza elkészítésének lépésein is. A történet megint csak a kisütésnél válik ketté: a massza serpenyőben sülhet légies körökké vagy forró sütőalkalmatosságban ropogós, geometrikus szeletekké.
Hozzávalók: liszt, cukor, só, sütőpor, szódabikarbóna, vaj, tej, tojás
Elkészítés: A mindkét édesség alapját adó masszát a legegyszerűbben turmixgépben készíthetjük el. Először tegyük bele a tejet, vajat, cukrokat és tojásokat, majd az egészet dolgozzuk simára. Ekkor kerüljön a gépbe az összes száraz hozzávaló: a turmixolás végén egy olyan állagú masszát kell kapnunk, ami sűrűbb, mint a klasszikus magyar palacsintáé, de hígabb, mint a nokedlié.
Sportszelet – kókuszgolyó
Minnnyájunk kollektív gyermekkorának kedvenc sütésmentes édességei ugyan nem teljesen azonosak, azonban a hozzájuk szükséges alapanyagok szinte alig térnek el, és tulajdonképpen a köztük fennálló állagbeli különbségnek is csak a pihentetési idő hossza az oka. A kókuszgolyót alig kell pihentetni, míg a sportszeletnek szeletelés előtt nem árt jó pár óra a hidegben. De ezen kívül bátran készítsük egyazon módon a két nyalánkság alapját, amit kövessen a meggyel töltés és kókuszba forgatás, valamint a csokival bevonás, majd szeletelés rituáléja.
Hozzávalók: darált keksz, kakaópor, csokoládé, tejszín, vaj, tej, rumaroma, lekvár, porcukor
Elkészítés: Nemes egyszerűséggel minden alapanyagot közepesen lágy, de nem túl ragacsos masszává dolgozunk, amit a kókuszgolyóhoz csak rövidebb, a sportszelethez hosszabb időre hűtőbe teszünk.
Bombabiztos receptek bármilyen felhasználásra:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több észbontó ötlet, ha kreatívkodnál a konyhában: