Azt, hogy a testmozgás a hosszú, egészséges élet egyik kulcsa, senki nem vitatja. Az ülő életmódot folytatók körében magasabb a diabétesz, a szív- és érrendszeri megbetegedések, bizonyos rákos betegségek és az elhízás kialakulásának kockázata.
Arról nem is beszélve, hogy a sport erősíti az izmokat, lassítja az öregedést, és a mentális egészségünknek is jót tesz. Összeszedtük 2023 legérdekesebb testmozgással kapcsolatos kutatásait, felfedezéseit, amelyek garantáltan meghozzák a kedvedet a sportoláshoz!
5 tény a testmozgásról, ami neked is meghozza a kedved a sporthoz
Az erős szív kulcsa az erős láb lehet
Az Európai Kardiológiai Társaság kutatói felismerték, hogy egy szívinfarktus után azok az érintettek, akinek kimondottan erős, izmos lába van, kisebb eséllyel tapasztalnak további szívproblémákat. A négyfejű combizom erejét könnyen és egyszerűen lehet mérni a klinikai gyakorlatban és az jól tükrözi a betegek általános erőnlétét. A kutatók azt remélik, hogy a combizom erejének mérése segíthet azonosítani azokat a betegeket, akiknél nagyobb a szívelégtelenség kialakulásának kockázata.
A futás, mint antidepresszáns
Az amszterdami Vrije Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy miként hat a futás a mentális egészségre. A kutatók 16 héten keresztül figyelték meg depresszióval és szorongással küzdő betegek hangulatát. A kutatás eredménye sokak számára meglepő lehet: azon résztvevők hangulata, akik a 4 hónapos periódus alatt rendszeresen futni jártak, ugyanolyan mértékben (44%-al) javult, mint azoké, akik antidepresszánst szedtek ebben az időszakban.
Futással a Parkinson-kór ellen
A BDNF egy olyan fehérje, amely nélkülözhetetlen az agyban található neuronok növekedéséhez és túléléséhez. Egy Olaszországban végzett kutatás szerint olyan intenzív mozgásformák, mint a futás, serkenti a BDNF fehérjék termelését, ezáltal pedig csökkentik a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
A kicsi is számít
Sokan azért nem kezdenek el mozogni, mert attól tartanak, nem lenne rá elég idejük, energiájuk. A kanadai McMaster egyetem kutatói azonban mindenkit megnyugtatnak: akármilyen kevés mozgás is több, mint a semmi. A kutatók a súllyal végzett gyakorlatok hatását vizsgálták, és arra az eredményre jutottak, hogy súlytól és az edzés hosszától függetlenül a rendszeresen végzett testmozgás az izmok növekedéséhez vezet.
4000 lépés egy nap az Alzheimer-kór ellen
Sokáig népszerű volt a 10.000 lépés mítosza, azonban úgy tűnik, ennél jóval kevesebbet is elég sétálnunk, ha az agyunk és idegrendszerünk egészségéről van szó. Az Egyesült Államokbeli Pacific Neuroscience Institute kutatói bebizonyították, hogy mindössze napi 4000 lépés megtétele jelentős mértékben serkenti az emlékező képességért és tanulásért felelős agyi régiókat, és csökkenti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Még több érdekesség: