Számos helyről hallhatjuk, hogy milyen előnyökkel jár a rendszeres testedzés. A sport ugyanis javítja az agy egészségét, segít minket az ideális testsúly elérésében és megtartásában, serkenti a vérkeringést, csökkenti számos betegség kockázatát, megerősíti a csontokat és az izmokat... és még sokági folytathatnánk a listát. Arról azonban már sokkal kevesebb szó esik, hogy milyen hátrányokkal találkozhatunk, ha túlzásba visszük a testedzést. A szervezetünk azonban, mint általában, erről is jelez nekünk. Nézzük, hogyan!
Könnyen észrevehető jelek
Doug Tannahill, a BXR London erő- és kondicionálási részlegének, valamint a CHHP egészségoptimalizálási klinikájának vezetője szerint nem nehéz észrevenni a jeleket.
Az edzőteremfüggők a leggyakrabban olyan tüneteket tapasztalnak magukon, mint a gyakoribbá váló sérülések és a nem szűnő izomfájdalom
– mondta Tannahill.
Ez azonban csak a jéghegy csúcsa. Az edzésben tapasztaltabbak, a profi sportolók, illetve az átlagos edzők, akik hosszabb időn át képesek magas intenzitáson mozogni, az alábbiakat tapasztalhatják:
- fokozott pulzusszám nyugalmi állapotban
- ingerlékenység
- depresszió
- alvászavar
- csökkenő étvágy
- fogyás
- csökkenő motiváció
- betegségek gyakoribb előfordulása.
Lehet, hogy ezt a listát végigböngészve többen is magukra ismertek. Nekik azt ajánljuk, hogy amennyire lehet, igyekezzenek visszaterelni az edzési szokásaikat egy normális, egészséges mederbe.
A megoldás
Ennek érdekében érdemes váltogatni a különböző edzésformákat – például a nagy erőt igénylő súlyzós edzések mellé illesszenek be kardiózást is. Emellett figyeljenek arra, hogy az izmaiknak – és egészében véve a testüknek – mindig legyen elegendő idejük a regenerálódásra. Ezt bátran támogathatják is különböző étrend-kiegészítőkkel, a B-vitaminok családja, az antioxidáns hatású E-vitamin, valamint a D-vitamin is hozzájárul azok egészséges fejlődéséhez.
Szerző: Szabó Anna
Még több cikk a testedzésről: